
Niemcy: Policja popełniła rażące błędy w sprawie neonazistów
[2013-08-23 14:04:34]
Jak wynika z raportu parlamentarnej komisji śledczej, która badała zaniechania policji i prokuratury, niemieckie organa ścigania popełniły rażące błędy w związku z głośną sprawą grupy Narodowosocjalistyczne Podziemie, której członkowie przez lata mordowali imigrantów.
Zaprezentowany 22 sierpnia w Berlinie, liczący ponad 1300 stron raport potwierdził to o czym w Niemczech mówiło się od miesięcy – że policja, śledczy i służby specjalne totalnie się pogubiły w sprawie grupy Narodowosocjalistyczne Podziemie. Przez lata nikt nie dopatrzył się związku miedzy kolejnymi zabójstwami, których ofiarą padali Turcy czy Grecy. Policja wykluczała motyw rasowy, tłumacząc morderstwa gangsterskimi porachunkami. Gdyby nie przypadek, sprawy pewnie do dziś by nie wyjaśniono.
Sebastian Edathy, szef komisji śledczej, powiedział, że to była bezprecedensowa katastrofa i że już nigdy nie może się zdarzyć, aby zagrożenie ze strony neonazistowskich bojówek było tak lekceważone.
Komisja zaleciła zmiany w strukturze niemieckich organów ścigania. Okazało się bowiem, że federalny charakter kraju utrudnia współpracę między różnymi służbami w poszczególnych landach.
Członkowie Narodowosocjalistycznego Podziemia zamordowali 10 osób. Działali przez ponad 7 lat. Przestępcy wpadli przypadkiem, po nieudanym napadzie na bank.
jkl Fot. www.wrzuta.pl
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
27 lipca:
1794 - Przewrót 9 thermidora we Francji i aresztowanie Maksymiliana Robespierre'a.
1830 - Francja: Rewolucja Lipcowa. W dzień po tym jak król Karol X podjął decyzję o rozwiazaniu parlamentu, znacznym ograniczeniu praw wyborczych i zaostrzeniu cenzury, paryscy robotnicy i studenci wznieśli na ulicach barykady.
1904 - W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Oskar Lange, wybitny polski ekonomista i polityk. W latach 1927-48 w PPS, następnie w PZPR.
1982 - Premier Indii Indira Gandhi przybyła z oficjalną wizytą do USA
1992 - Rozpoczęła się załogowa misja kosmiczna na statku Sojuz TM-15.
1993 - Cła nałożone przez USA na polską stal uczyniły jej eksport do tego kraju nieopłacalnym.
2012 - Ivica Dačić (SPS) został premierem Serbii.
?