USA: Ujawniono nagrania antysemickich i rasistowskich wypowiedzi Nixona

[2013-08-24 13:10:06]

Biblioteka prezydencka Richarda Nixona (na zdjęciu) ujawniła ostatnią część taśm z nagraniami jego rozmów w Białym Domu i letniej rezydencji w Camp David. Zawierają one m.in. zapis jego rozmów z Leonidem Breżniewem i potwierdzają jego antysemickie oraz rasowe uprzedzenia.

Nixon, który w sierpniu 1974 roku, a wiec na ponad dwa lata przed upływem swej kadencji podał się do dymisji, był jedynym w dziejach USA prezydentem zmuszonym do tego. Afera Watergate ujawniła łamanie przez niego konstytucji poprzez wykorzystywanie tajnych służb do walki z przeciwnikami politycznymi.

Łącznie taśmy zawierają liczący sobie 3700 godzin zapis nagrywanych potajemnie rozmów byłego prezydenta. Ostatnia, ujawniona w mijającym tygodniu, część obejmuje 340 godzin. Na 94 udostępnionych taśmach słychać m.in., jak Nixon w rozmowie ze współpracownikami w Białym Domu instruuje ich, jak ukryć przed mediami nielegalne działania służb specjalnych i swoją odpowiedzialność za nie.

Wśród upublicznionych materiałów jest rejestracja magnetofonowa spotkania Nixona z generalnym sekretarzem KPZR Leonidem Breżniewem 18 czerwca 1973 roku w Waszyngtonie. Obaj przywódcy starali się załagodzić konflikty dzielące USA i ZSRR. Nixon wyjaśnił m.in. motywy swej historycznej wizyty w Chinach, która była wstępem do nawiązania stosunków Waszyngtonu z rządzonym przez komunistów mocarstwem, dotąd nieuznawanym przez USA. Odwilż w relacjach z Pekinem była wymierzona politycznie w Związek Radziecki, skłócony wówczas w Chinami. Na spotkaniu z Breżniewem Nixon tłumaczył, że cicha konfrontacja z Chinami groziłaby, że w końcu dojdzie do wojny atomowej.

Historycy zwrócili uwagę na serdeczny ton szczytu. Zarówno Nixon, jak i Breżniew starali się podkreślać, że w interesie obu supermocarstw leży porozumienie. Breżniew powiedział w pewnym momencie, że ma nadzieję na prawdziwe, trwałe stosunki między naszymi krajami.

Nagrania – na co zwróciła uwagę prasa, zwłaszcza w Izraelu - potwierdziły też wcześniejsze przypuszczenia, że Nixon przejawiał antysemityzm. W rozmowie z ówczesnym sekretarzem stanu Henrym Kissingerem Nixon oskarżył Żydów amerykańskich, że lojalność wobec Izraela przekładają ponad lojalność wobec USA i działają wbrew interesom Ameryki. Żydowski interes stawiają wyżej niż interes Ameryki. Czas, do cholery, żeby Żyd w Ameryce zrozumiał, że jest przede wszystkim Amerykaninem, a dopiero potem Żydem - powiedział.

Z kontekstu rozmowy z Kissingerem wynika, iż Nixon miał do Żydów pretensję o to, że domagają się, by warunkiem odprężenia z ZSRR było ułatwienie emigracji Żydów z tego kraju. Prezydent obawiał się, że lobby żydowskie udaremni szczyt z Breżniewem. Jeżeli storpedują szczyt, publicznie obarczę ich za to winą - oświadczył.

W nagranej w Białym Domu rozmowie z jedną z dziennikarek prezydent powiedział również, że czarni nie potrafią rządzić na Jamajce i nigdzie indziej.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 lipca:

1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.

1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.

1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, Henryk Wachowicz. Jego funkcję objął Wincenty Markowski.

1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.

1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.

1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.

1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.

1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.

1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.

1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.

2005 - IRA ogłosiła zakończenie walki zbrojnej.

2021 - Pedro Castillo został prezydentem Peru.


?
Lewica.pl na Facebooku