Niemcy: Trudna sytuacja uchodźców, częściowe porozumienie

[2014-07-03 17:16:21]

Wczoraj wieczorem doszło do częściowego porozumienia między władzami berlińskiej dzielnicy Kreuzberg a uchodźcami, którzy przez ponad tydzień okupowali dach dawnej szkoły, walcząc w ten sposób o prawo do przebywania na terytorium Niemiec. Sytuacja była dramatyczna. Uchodźcom brakowało żywności i innych środków do życia, donosili również o rasistowskich obelgach ze strony policji. Media nie miały zgody od władz na wejście do budynku. Prawie tysiąc uzbrojonych policjantów blokowało ulice wokół szkoły. Mieszkańcy wpuszczani byli jedynie za okazaniem dowodu tożsamości.

24 czerwca władze dzielnicy zleciły policji usunięcie uchodźców z budynku dawnej szkoły - pustostanu zajętego półtora roku temu w trakcie protestów na Oranienplatz. Ponad dwieście osób zostało przeniesionych do schronisk w innych częściach miasta, według oficjalnych informacji - dobrowolnie. Jednakże około czterdziestu uchodźców nie zgodziło się na opuszczenie szkoły. Grozili, że raczej skoczą lub się podpalą, niż dadzą się usunąć przez policję. Obawiali się, że zostaną wydaleni, co jest zupełnie zrozumiałe, biorąc pod uwagę wcześniejsze działania władz miasta (Zieloni), a szczególnie zachowanie po usunięciu koczowiska na Oranienplatz w kwietniu tego roku - ani władze dzielnicy, ani senat Berlina nie dotrzymały złożonych wówczas obietnic. Zgodnie z wczorajszym porozumieniem uchodźcy mogą pozostać w części budynku, jednak główne żądanie - prawo do przebywania na terytorium Niemiec - nie zostało spełnione. Z tego względu nie wszyscy uchodźcy podpisali porozumienie.

Mieszkańcy i mieszkanki Berlina solidaryzują się z uchodźcami. Podczas okupacji dachu odbywały się liczne demonstracje i blokady, które miały uniemożliwić funkcjonariuszom policji wtargnięcie do budynku. Kilkanaście osób zostało zatrzymanych. Policja używała siły, podczas wtorkowej demonstracji solidarnościowej stosowano gaz pieprzowy wobec uczniów i studentów.

W sieci można zobaczyć filmy, na których zarejestrowano sytuację brutalnego tłumienia blokad przez policję:


Michalina Golinczak

Fot. Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 lutego:

1944 - Powstała Centralizacja Stronnictw Demokratycznych, Socjalistycznych i Syndykalistycznych – porozumienie polityczne skupiające ugrupowania lewicowe: Robotniczą Partię Polskich Socjalistów, Polskie Stronnictwo Demokratyczne, Polską Ludową Akcję Niepod

1950 - Urodził się Néstor Kirchner, polityk argentyński, peronista o odchyleniu lewicowym, gubernator prowincji Santa Cruz; 2003-2007 prezydent Argentyny.

1984 - Ponad 500 osób zginęło w wyniku eksplozji ropociągu w mieście Cubatão w brazylijskim stanie São Paulo.

1986 - Prawicowy, filipiński dyktator Ferdinand Marcos został zmuszony do ucieczki z kraju. Funkcję prezydenta objęła liderka opozycji Corazon Aquino.

1993 - Pod zarzutem przyjęcia łapówki aresztowano Wojciecha Dobrzyńskiego, dyrektora biura Klubu Parlamentarnego Porozumienia Centrum.

1993 - Początek 48-godzinnego strajku generalnego w regionie łódzkim.

1994 - Żydowski osadnik Baruch Goldstein otworzył ogień do modlących się w Grocie Praojców w Hebronie Palestyńczyków, zabijając 29 osób.

1994 - Odbył się Kongres Jedności PPS, w wyniku którego scalono cztery odłamy partii (bez PPS Ikonowicza).

1996 - Kolejny Kongres Jedności PPS - ostateczne scalenie wszystkich partii używających nazwy PPS.

2013 - We Włoszech centrolewicowa koalicja wygrała przedterminowe wybory parlamentarne.


?
Lewica.pl na Facebooku