Meksyk: Cztery osoby przyznały się do udziału w zabójstwie studentów

[2015-01-28 08:35:46]

Zaginieni od ponad czterech miesięcy 43 studenci nie żyją. Dowody jednoznacznie świadczą o tym, że zostali oni porwani, zabici, a ich zwłoki spalono - poinformował Prokurator Generalny Meksyku Jesus Murillo Karam.

W czasie konferencji prasowej prokurator powiedział, że cztery osoby z dotychczas zatrzymanych w sprawie przyznały się do udziału w zabójstwie. 36 podejrzanych zeznało, że uczestniczyli w porwaniu studentów. Powodem popełnienia zbrodni miał być związek zamordowanych z grupą przestępczą Los Rojos. Mordercy są związani z konkurencyjną grupą, kartelem Guerreros Unidos.

Solidaryzujemy się, tak jak od pierwszych dni po zaginięciu, z bólem rodzin studentów i dołożymy wszelkich starań, by wymierzyć sprawiedliwość - oświadczył Karam.

Głos w sprawie zabrał też prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto, który zapewnił, że państwo wymierzy karę winnym zbrodni.

Krewni zamordowanych mają poważne wątpliwości, co do rezultatów śledztwa i nadal poszukują swych najbliższych. Oskarżają władze o próbę zakończenia dochodzenia z powodu zbliżających się wyborów. Rodzice podkreślają, że nie ma dowodów, które potwierdzałyby, że ich dzieci zostały zabite. Odrzucili oficjalną wersję rządu i domagają się identyfikacji znalezionych zwłok.

W związku ze śmiercią studentów zatrzymano 99 osób, w tym byłego burmistrza Iguali José Luisa Abarcę i jego żonę.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 lutego:

1848 - Karol Marks i Fryderyk Engels opublikowali "Manifest komunistyczny".

1904 - W Warszawie odbyła się demonstracja antywojenna (w związku z wojną rosyjsko-japońską), zorganizowana przez PPS. Dała ona początek trwającym przez cały rok wystąpieniom antywojennym, organizowanym przez PPS, SDKPiL i Bund w różnych ośrodkach Królestwa.

1907 - Urodził się Wystan Auden, angielski poeta. Wyjechał na hiszpańską wojnę domową, by wspierać wojska republikańskie.

1919 - Skrajny prawicowiec zastrzelił Kurta Eisnera, lewicowego premiera Bawarii.

1928 - Urodził się Michael Harrington, amerykański politolog, socjalista, założyciel Democratic Socialist.

1934 - Zmarł Augusto Sandino, przywódca nikaraguańskiego ruchu partyzanckiego. W latach 1927-1932 kierował powstaniem przeciwko interwencji wojskowej USA. Zamordowany przez gwardię narodową.

2004 - Na kongresie w Rzymie została założona Europejska Partia Zielonych.

2012 - Członkinie grupy Pussy Riot zorganizowały podczas nabożeństwa w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela happening wymierzony w premiera Władimira Putina i prawosławnych duchownych.


?
Lewica.pl na Facebooku