Brazylia: 34 parlamentarzystów objęło śledzto ws. afery Petrobras

[2015-03-07 10:02:35]

Brazylijski Sąd Najwyższy wyraził w piątek 6 marca zgodę na objęcie śledztwem w sprawie afery korupcyjnej w państwowym koncernie energetycznym Petrobras. Wśród podejrzanych znaleźli się: były prezydent, a obecny senator Fernando Collor oraz 11 innych senatorów i 22 deputowanych.

Według federalnych prokuratorów afera korupcyjno-łapówkarska Petrobras, czołowego koncernu brazylijskiego jest największą tego rodzaju w historii Brazylii.

Ustalili oni, że w ciągu minionych 10 lat największe firmy budowlane i inżynieryjne Brazylii zapłaciły co najmniej 800 mln dolarów byłym członkom zarządu koncernu w zamian za kontrakty, których wartość sztucznie zawyżano. Prowadzono też na szeroką skalę "pranie brudnych pieniędzy" pochodzących z niewiadomych źródeł oraz inną przestępczą działalność.

Petrobras kontrolujący przedsiębiorstwa naftowe i energetyczne w 18 krajach w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie, miał stracić na tej przestępczej działalności 4 mld dolarów. Koncern zatrudnia ponad 80 tys. osób a jego zysk w roku 2012 wyniósł, według oficjalnych danych, 11 mld dolarów. 64 proc. udziałów w Petrobras należy do państwa.

Zgodnie z brazylijskim prawem, osoby piastujące urzędy pochodzące z wyboru mogą być sądzone jedynie przez Sąd Najwyższy. Śledztwem objęto byłego prezydenta a obecnego senatora Fernanda Collora, który w 1992 r. został zmuszony do ustąpienia w związku z innym skandalem korupcyjnym.

Ponadto na liście podejrzanych opublikowanej przez prokuratora generalnego Rodriga Janota znaleźli się m. in.: przewodniczący Senatu Renan Calheiros, przewodniczący Izby Deputowanych Eduardo Cunha, senator rządzącej Partii Pracujących (PT) Gleisi Hoffmann i były minister górnictwa i energetyki Edison Lobao. Lista obejmuje łącznie nazwiska 54 wpływowych osób ze świata polityki i biznesu.

Calheiros i Cunha są członkami Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), która wraz z Partią Pracujących uczestniczy w koalicji rządowej prezydentki Dilmy Rousseff.

jkl

Fot. archiwum


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 lutego:

1921 - Powszechny strajk ekonomiczny kolejarzy węzła warszawskiego; w odpowiedzi rząd wprowadził czasową militaryzację kolei.

1943 - Oddział Gwardii Ludowej opanował Głogów Małopolski.

1981 - Oddziały Guardia Civil dokonały nieudanej próby puczu wojskowego w Hiszpanii.

1983 - Socjalistyczny rząd hiszpański znacjonalizował holding prasowy Rumasa.

1992 - W Gruzji powstała Socjalistyczna Partia Pracy.

2001 - Ustanowiono Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

2003 - Zmarł Christopher Hill, angielski historyk, marksista.

2011 - Strajk generalny w Grecji.


?
Lewica.pl na Facebooku