Zwycięstwo polskich opiekunek w Szwajcarii
[2015-03-16 15:52:44]
Po zwycięskim strajku polskich opiekunek w czerwcu zeszłego roku zorganizowanym przez Unię przy pomocy przedstawiciela OPZZ tym razem inny szwajcarski związek zawodowy VPOD/SSP pomógł Polkom. Sprawa dotyczy Agaty, która była zatrudniona do całodobowej opieki nad osobą starszą. Według umowy była zobowiązana do pracy 42 godziny tygodniowo z wynagrodzeniem wynoszącym 20 franków za godzinę. Jednakże rzeczywistość wyglądała inaczej. Agata musiała pracować we wszystkie dni tygodnia, również w niedzielę i święta oraz czuwać, a w razie potrzeby także zajmować się pacjentem w nocy. Ta praca nie była jednak dodatkowo płatna i bez względu na to, ile godzin faktycznie przepracowała, jej pracodawca zmuszał ją do zapisywania czasu pracy nieprzekraczającego 42 godzin. W sądzie argumentował, że jeśli już Agata pracowała więcej, to nie da się tego udowodnić, a tym bardziej trudno uważać za pracę „spanie” w domu pacjenta w nocy nawet, jeśli w tym czasie musiała być gotowa do pracy. Dodatkowo za opiekę nad pacjentem pobierał od rodziny około 14 000 franków miesięcznie, płacąc Agacie jedynie około 3200 franków wynagrodzenia brutto. Sąd cywilny w Bazylei w wyroku z 12 marca uznał, że gotowość do pracy (w tym czuwanie w nocy) powinna być również wynagradzana finansowo w postaci równowartości połowy normalnej stawki godzinowej określonej w umowie o pracę. Dzięki decyzji sądu Agata uzyskała 17 000 franków odszkodowania jako dopłatę do jej wynagrodzenia za trzy miesiące pracy. Ten wyrok jest kolejnym sukcesem związków zawodowych w skutecznym reprezentowaniu i polepszaniu warunków pracy opiekunek w większości pochodzących z Polski. Jest to wyrok precedensowy, ponieważ do tej pory nie było jasne jak traktować gotowość do pracy, w szczególności tzw. czuwanie przy pacjencie w nocy. Wiele firm wykorzystywało tę lukę w prawie, nie płacąc w ogóle opiekunkom nie tylko za gotowość do pracy, ale nawet za faktyczną pracę wykonywaną w nocy. Oczekuje się, że wyrok ten spowoduje wytoczenie w najbliższym czasie podobnych powództw przez związki zawodowe lub bezpośrednio same opiekunki. Dzięki związkom zawodowym w Szwajcarii od 2011 roku obowiązuje płaca minimalna dla osób zajmujących się opieką oraz wykonujących inne prace domowe, która wynosi 18.55 franków na godzinę. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 lutego:
1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.
1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.
1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.
1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.
1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.
1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.
1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.
1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.
2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.
?