Parada Pardy w Sejmiku Dolnoślaskim

[2005-07-01 20:33:46]

Radosław Parda, jeden z liderów faszyzującej Młodzieży Wszechpolskiej, zachował stanowisko przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego. Podczas zwołanej na 1 lipca br. nadzwyczajnej sesji tylko przedstawiciele SdPl, PD, SLD i PO głosowali za wnioskiem o odwołanie Pardy. Przeciwko byli politycy LPR, PiS, Samoobrony, PSL oraz Federacyjnego Klubu Samorządowego (skupiającego m.in. byłych notabli z SLD dziś współrządzących województwem razem z prawicą). W trakcie obrad na sali pojawiła się grupa działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, wśród których wyróżniali się młodzieńcy przypominający fryzurą i ubiorem nazi-skinów.

Występujący w imieniu wnioskodawców Jarosław Kurzawa (SdPl) skrytykował Pardę za nieudolne kierowanie pracami Sejmiku, brak zaangażowania w rozwiązywanie problemów regionu i promocję Dolnego Śląska na forum krajowym i zagranicznym. Zaznaczył, że skrajne poglądy polityczne działacza LPR i MW – prezentowane w niezwykle radykalny sposób – nie wpływają pozytywnie na wizerunek władz samorządowych.

W obronie Pardy stanął m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski (PiS). Piotr Ślusarczyk, radny LPR i były szef Młodzieży Wszechpolskiej, stwierdził, że zwolennicy odwołania Pardy to agenci wpływu środowisk gejowskich, którym zależy na nagrodzie przyznawanej przez środowiska mniejszości. Ślusarczyk przyznał, że wie o nagrodzie, bo zapoznał się ze stronami internetowymi pederastów i zboczeńców. Reprezentujący Platformę Obywatelską Andrzej Łoś zadeklarował, że nie popiera postulatów środowisk gejowskich i jest przeciwko małżeństwom homoseksualnym, a nawet związkom rejestrowanym. Dodał jednak, że będzie głosował za odwołaniem Pardy. Rafał Kubacki (eks-UW, eks-Samoobrona) zaznaczył, że ma wśród gejów wielu znajomych, ale będzie głosował przeciwko odwołaniu Pardy, bo nie podobają mu się wnioskodawcy. Życzył jednocześnie Radosławowi Pardzie powodzenia w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Czesław Drąg (jeden z byłych liderów dolnośląskiego SLD i były wicemarszałek województwa) w imieniu Federacyjnego Klubu Samorządowego (w jego skład wchodzą m.in. Kazimierz Bicz – były sekretarz wojewódzki SLD i Szymon Pacyniak – były polityk SLD, obecnie członek prawicowego zarządu województwa) zaatakował Jarosława Kurzawę i pozostałych wnioskodawców, zarzucając im hipokryzję. Zapewnił, że Parda może liczyć na poparcie FKS.

Socjaldemokracja Polska we Wrocławiu od ponad roku prowadzi kampanię przeciwko nienawiści i agresji płynącej ze strony skrajnej prawicy. Sprzeciwiali się udziałowi przedstawicieli faszyzującej, nacjonalistycznej, antysemickiej i homofobicznej Młodzieży Wszechpolskiej we władzach województwa dolnośląskiego.

więcej szczegółów

Marcin Rzepecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku