Listy wyborcze SLD gotowe (akt.)
[2005-07-19 10:37:31]
![]() Zgodnie z przyjętą przez Wojciecha Olejniczaka strategią wyborczą, byli liderzy Sojuszu nie mogli znaleźć miejsca na listach do Sejmu. Związane ma to być z próbami odnowienia wizerunku partii, jak i rozliczenia osób, odpowiedzialnych za spadek w notowaniach. Takim osobom, jak Leszek Miller, Józef Oleksy, Marek Dyduch czy Jerzy Dziewulski, zaproponowano start z list senackich. Swojego niezadowolenia z decyzji był RK nie krył Leszek Miller, który zamierzał startować z ostatniego miejsca listy łódzkiej. Wskazywał, że tak naprawdę chodzi o wyeliminowanie przeciwników „obozu prezydenckiego”. Wobec Olejniczaka postawił zarzut, że tak naprawdę ośrodek decyzyjny jest daleko od niego, gdyż jeszcze przez wyjazdem do Stanów Zjednoczonych usłyszał od Adama Michnika o pomyśle, by wyeliminować go z Sejmu. W podobnym tonie wyrażał się Krzysztof Martens i w przesłanym liście Józef Oleksy. Decyzją Rady Krajowej na listach senackich Sojuszu mogą się znaleźć między innymi: Józef Oleksy, Leszek Miller, Jerzy Dziewulski, Marek Dyduch, Jerzy Jaskiernia, Marek Wagner, były premier Mieczysław F. Rakowski, prezes Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka Paweł Bożyk, szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka, Barbara Blida. Do Sejmu wystartują m.in.: w Warszawie Ryszard Kalisz i Katarzyna Piekarska, w Sieradzu Wojciech Olejniczak, w Płocku Jolanta Szymanek-Deresz i Zbigniew Siemiątkowski, w Bydgoszczy Janusz Zemke, w Gdyni Joanna Senyszyn, w Gdańsku Małgorzata Ostrowska, w Szczecinie Jacek Piechota i Grzegorz Napieralski, w Katowicach Zbyszek Zaborowski. Na listach SLD znajdą się także przedstawiciele ugrupowań i organizacji, które poparły Sojusz i Włodzimierza Cimoszewicza, w tym na przykład: OPZZ, Związku Zawodowego Pracowników Rolnych, Stowarzyszenia "Pokolenia", Stowarzyszenia "Ordynacka" oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów. Według doniesień prasowych i wypowiedzi polityków na listach SLD mogą pojawić się także członkowie Unii Lewicy III RP, aczkolwiek porozumienie w tej sprawie nie zostało jeszcze podpisane. Piotr Musiał, sekretarz generalny, w rozmowie telefonicznej nie zaprzeczył temu, choć jednoznacznego stanowiska nie przedstawił. Stwierdził, że listy SLD wciąż są otwarte. Według najnowszych sondaży Sojusz Lewicy Demokratycznej może liczyć na 8-12 proc. poparcia. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
13 lipca:
1793 - W Paryżu został zamordowany Jean-Paul Marat, polityk czasów rewolucji francuskiej, dziennikarz i lekarz, wolnomularz.
1859 - Urodził się Sidney James Webb, angielski ekonomista i reformator socjalny, członek Towarzystwa Fabiańskiego.
1908 - Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich wzięły udział kobiety.
1917 - Brazylia: Po zabiciu przez policję anarchistycznego działacza robotniczego rozpoczął się trzydniowy strajk generalny w São Paulo.
1919 - Powołano do życia Komisję Centralną Klasowych Związków Zawodowych będącą największą w Polsce centralą związkową; przewodniczącym Wydziału Wykonawczego został Zygmunt Żuławski.
1941 - Na obszarze Czarnogóry i Sandżaku, z inicjatywy partyzantki komunistycznej wybuchło powstanie przeciwko profaszystowskim rządom.
1949 - Papież Pius XII wydał dekret grożący ekskomuniką katolikom należącym do partii komunistycznej, a nawet z nią współpracujących.
1954 - Zmarła Frida Kahlo, meksykańska malarka o lewicowych poglądach.
2003 - Zmarł Compay Segundo (właśc. Máximo Francisco Repilado Muñoz), kubański muzyk, gitarzysta i kompozytor
2007 - Pielęgniarki zapowiedziały, że w niedzielę 15 lipca zakończą protest przed KPRM i zlikwidują Białe Miasteczko, które powstało 19 czerwca.
2012 - W Warszawie zmarł Jerzy Kulej, wybitny polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski. Poseł SLD na Sejm RP w latach 2001-2005.
?