Wielkie powodzie na Śląsku i w Europie Środkowej

[2024-09-20 23:11:03]

W dniach 15-17 września Polskę południowo-zachodnią, to jest województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie objęły gwałtowne opady deszczu w wysokości 100-250 mm. Najwyższe opady objęły pogranicze polsko-czeskie, w tym zwłaszcza Sudety. Znaczące opady, w rezultacie przechodzenia niżu genueńskiego objęły również Słowenię, Austrię i wschodnie Czechy. W Polsce największe straty odnotowano w miejscowościach Kotliny Kłodzkiej (Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko) oraz niżej, w województwie opolskim, głównie w dorzeczu Nysy Kłodzkiej (Nysa, Lewin Brzeski) oraz Białej i Osobłogi (Głuchołazy, Prudnik). Ogromna fala powodziowa, której skutkiem było zalanie znacznej części czeskiej Ostrawy, po stronie polskiej nie wyrządziła dużych szkód, jeśli chodzi o główny bieg Odry (poza ujściem Nysy Kłodzkiej, jak na razie, gdzie zalane zostało kilka wsi). Fala na Odrze została w istotny sposób spłaszczona dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny, który posiada znaczące rezerwy gromadzenia wód powodziowych, m.in. z uwagi na to, że pełni wyłącznie funkcje przeciwpowodziowe, będąc zbiornikiem suchym przez większość czasu. Mniejsze straty powodziowe odnotowano także w biegu rzek Bóbr i Kwisa. Podtopienia objęły choćby Jelenią Górę oraz Szprotawę i Żagań w województwie lubuskim. Na Odrze fala powodziowa minęła bezpiecznie Wrocław i kieruje się ku Brzegowi Dolnemu, Ścinawie, Głogowowi i Nowej Soli, gdzie przewiduje się wystąpienie stanów alarmowych i lokalne podtopienia. Poniżej, na Odrze, mają wystąpić jedynie stany ostrzegawcze.

Poza Polską, spora fala powodziowa występuje na Dunaju, dokąd spływają olbrzymie masy wody z austriackich Alp i części Wyżyny Czeskiej. Podtopienia odnotowano także na Węgrzech, choćby w okolicach Budapesztu. W Polsce, w rezultacie powodzi zginęło 7 osób, zostało zniszczonych co najmniej 3 mosty, zalanych lub uszkodzonych wiele budynków, szczególnie w zlewisku Nysy Kłodzkiej, a podtopionych jest około 20 wsi. Rząd zapowiedział pomoc dla powodzian. Wojsko pomaga samorządom w porządkowaniu miast i wsi o zniszczonej lokalnej infrastrukturze. Premier Donald Tusk organizuje codziennie konferencje prasowe w sprawie powodzi, przebywając od kilku dni na Dolnym Śląsku, starając się koordynować i nadawać ton organizacji oczyszczania i odbudowy terenów dotkniętych przez powódź.

Tomasz Rysz




drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


2 lutego:

1868 - Urodził się Noe Zhordania, mienszewik, premier demokratycznej Gruzji.

1876 - Urodziła się Maria Koszutska (pseud. Wera Kostrzewa), działaczka socjalistyczna i komunistyczna; członkini władz PPS-Lewicy; współzałożycielka KPP, członkini jej KC i Biura Politycznego KC; zginęła w ZSRR.

1904 - Zmarł Antonio Labriola, włoski filozof, teoretyk marksizmu, działacz ruchu robotniczego.

1931 - W Łodzi policja aresztowała wszystkich 350 uczestników II Kongresu PPS-Lewicy.

1934 - Początek XXIII Kongresu PPS w Warszawie; uznanie, że rząd robotniczo-chłopski może przybrać w okresie przejściowym postać dyktatury mającej na celu uniemożliwienie wszelkich prób kontrrewolucji.

1942 - Urodził się Manuel Castells, socjolog, badający kondycję człowieka i społeczeństwa w kontekście procesów usieciowienia życia społecznego.

1943 - Urodził się Per Gahrton, szwedzki polityk, poseł do Riksdagu, współzałożyciel Partii Zielonych, 1995-2004 deputowany do PE. Kierował szwedzką organizacją wspierającą Palestynę, publicznie krytykował politykę Izraela i stanowisko UE wobec tego konfliktu.

1946 - Pluton Narodowego Zjednoczenia Wojskowego spacyfikował wieś Zanie zabijając 26 osób, obywateli polskich wyznania prawosławnego

1970 - Zmarł Bertrand Russell, angielski filozof i działacz społeczny.

1971 - Urodziła się Sarah Kane, angielska dramatopisarka.

1990 - Południowoafrykański prezydent F. de Klerk zezwolił na działalność Afrykańskiego Kongresu Narodowego i obiecał wypuścić Nelsona Mandelę.

1999 - Hugo Chávez został zaprzysiężony na prezydenta Wenezueli.

2004 - Zmarł Alan Bullock, historyk brytyjski, autor m.in. znanej książki "Hitler - studium tyranii". W 1977 r. opracował dla rządu laburzystowskiego raport, w którym postulował obsadzanie kierowniczych stanowisk robotnikami.

2005 - Armando Guebuza z centrolewicowej partii FRELIMO został prezydentem Mozambiku.

2007 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie wpisano na listę zabytków.


?
Lewica.pl na Facebooku