Ornontowice: "Budryk" za strajkiem

[2005-10-19 20:32:36]

W kopalni węgla kamiennego "Budryk" w Ornontowicach koło Knurowa na Górnym Śląsku odbyło się referendum strajkowe. Uczestniczyło w nim prawie 60 proc. załogi i 72 proc. obecnych w pracy w dniu głosowania. Za podjęciem akcji strajkowej opowiedziało się 76 proc. uczestników referendum.

Referendum zorganizowały związki "Solidarność" i "Kadra". Pozostają one w sporze zbiorowym z pracodawcą, domagając się podjęcia w szybkim trybie rozmów o podwyżkach wynagrodzeń dla górników. Zarząd kopalni chce rozmawiać w trybie normalnym. Nie zgadza się ponadto z płacowymi żądaniami pracowników.

Górnicy domagają się podwyżki stawki wynagrodzenia dziennego o 2 złote. Ponadto pracownicy chcą zwiększenia refundacji kosztów dojazdu do i z pracy oraz przyznania dodatkowego świadczenia w postaci bonów żywieniowo-towarowych.

Jeżeli zarząd ornontowickiej kopalni odmówi podjęcia rozmów lub odrzuci żądania górników, sztab protestacyjno-strajkowy rozpocznie protest. Forma i skala ewentualnego strajku ma zostać uzgodniona z załogą w najbliższych dniach.

Górnicy z "Budryka" protestowali w ubiegłym roku dwukrotnie. Wówczas udało im się wywalczyć jednorazowe dodatki w postaci premii i bonów towarowych.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku