Warszawa: Spotkanie KPiORP

[2006-02-27 12:46:09]

25 lutego w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników.

Spotkanie było poświęcone ocenie pikiet z 16 lutego i planom dalszej działalności KPiORP. Działacze KPiORP ocenili, że pierwsza ogólnopolska akcja protestacyjna organizowana przez Komitet była udana i wszędzie, gdzie się obywała, wzbudziła zainteresowanie mediów. Dzięki organizowaniu pikiet w wielu miastach udało się zapoczątkować trwałą współpracę organizacji, które dotąd nie współpracowały ze sobą.

3 kwietnia odbędzie się duży protest KPiORP w Poznaniu - w obronie Dariusza Skrzypczaka, wrzuconego z pracy przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Goplanie. Akcję zaplanowano na godz. 14:00 pod Goplaną, na ul. Św. Wawrzyńca.

W sobotę do komitetu oficjalnie przystąpił Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia. Działaczem KPiORP został również Sławomir Zagrajek, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w fabryce Frito Lay w Grodzisku Maz. Zagrajek został dyscyplinarnie wyrzucony po tym, jak ujawnił przypadki łamania praw pracowniczych w jego firmie.

W najbliższym czasie będą uruchamiane kolejne biura interwencyjne Komitetu.

Oprócz działających już biur w Warszawie (Al. Wyzwolenia 18), Katowicach i Kielcach, kolejne biura powstają w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi i Krakowie. Do biur KPiORP mogą zgłaszać się pracownicy, których prawa pracownicze są łamane i potrzebują pomocy prawnej i związkowej.

Komitet uruchomił grupy robocze, które zajmą się opracowaniem konkretnych problemów, jakimi KPiORP zajmie się w najbliższym czasie. Powstało pięć takich zespołów: ds. pracowników sezonowych, sytuacji pracowników w hipermarketach, praw pracowniczych kobiet, elastycznego rynku pracy oraz planowanych zmian w kodeksie pracy. Każdy zespół ma swojego koordynatora i zajmie się przygotowaniem materiałów adresowanych do pracowników oraz postulatów KPiORP w tych konkretnych sprawach.

KPiORP założyli 21 stycznia związkowcy represjonowani za działalność związkową: Krzysztof Łabądź , przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" w kopalni Budryk, Dariusz Skrzypczak, szef zakładowej organizacji NSZZ "Solidarność" w poznańskiej Goplanie oraz Sławomir Kaczmarek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Uniontex w Łodzi.

W działaniach Komitetu aktywnie uczestniczą WZZ "Sierpień`80", OZZ Inicjatywa Pracownicza, Związek Zawodowy Metalowców, Grupa na rzecz Partii Robotniczej, Czerwony Kolektyw-Lewicowa Alternatywa, Młodzi Socjaliści, Stowarzyszenie "Enklawa".

Działalność Komitetu wspierają redakcje pism i portali internetowych (lewica.pl, "Nowy Robotnik", "Kurier Związkowy", "Rewolucja", Lewica Bez Cenzury) oraz partii i organizacji (Komunistyczna Partia Polski, Organizacja Młodzieżowa Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych, Ogólnopolski Związek Bezrobotnych, Ruch Nowej Generacji, ATTAC Polska, śląska Konfederacja Pracy, Komunistyczna Młodzież Polski, lokalne sekcje Federacji Anarchistycznej).

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku