Warszawa: Spotkanie KPiORP
[2006-02-27 12:46:09]
Spotkanie było poświęcone ocenie pikiet z 16 lutego i planom dalszej działalności KPiORP. Działacze KPiORP ocenili, że pierwsza ogólnopolska akcja protestacyjna organizowana przez Komitet była udana i wszędzie, gdzie się obywała, wzbudziła zainteresowanie mediów. Dzięki organizowaniu pikiet w wielu miastach udało się zapoczątkować trwałą współpracę organizacji, które dotąd nie współpracowały ze sobą. 3 kwietnia odbędzie się duży protest KPiORP w Poznaniu - w obronie Dariusza Skrzypczaka, wrzuconego z pracy przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Goplanie. Akcję zaplanowano na godz. 14:00 pod Goplaną, na ul. Św. Wawrzyńca. W sobotę do komitetu oficjalnie przystąpił Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia. Działaczem KPiORP został również Sławomir Zagrajek, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w fabryce Frito Lay w Grodzisku Maz. Zagrajek został dyscyplinarnie wyrzucony po tym, jak ujawnił przypadki łamania praw pracowniczych w jego firmie. W najbliższym czasie będą uruchamiane kolejne biura interwencyjne Komitetu. Oprócz działających już biur w Warszawie (Al. Wyzwolenia 18), Katowicach i Kielcach, kolejne biura powstają w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi i Krakowie. Do biur KPiORP mogą zgłaszać się pracownicy, których prawa pracownicze są łamane i potrzebują pomocy prawnej i związkowej. Komitet uruchomił grupy robocze, które zajmą się opracowaniem konkretnych problemów, jakimi KPiORP zajmie się w najbliższym czasie. Powstało pięć takich zespołów: ds. pracowników sezonowych, sytuacji pracowników w hipermarketach, praw pracowniczych kobiet, elastycznego rynku pracy oraz planowanych zmian w kodeksie pracy. Każdy zespół ma swojego koordynatora i zajmie się przygotowaniem materiałów adresowanych do pracowników oraz postulatów KPiORP w tych konkretnych sprawach. KPiORP założyli 21 stycznia związkowcy represjonowani za działalność związkową: Krzysztof Łabądź , przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" w kopalni Budryk, Dariusz Skrzypczak, szef zakładowej organizacji NSZZ "Solidarność" w poznańskiej Goplanie oraz Sławomir Kaczmarek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Uniontex w Łodzi. W działaniach Komitetu aktywnie uczestniczą WZZ "Sierpień`80", OZZ Inicjatywa Pracownicza, Związek Zawodowy Metalowców, Grupa na rzecz Partii Robotniczej, Czerwony Kolektyw-Lewicowa Alternatywa, Młodzi Socjaliści, Stowarzyszenie "Enklawa". Działalność Komitetu wspierają redakcje pism i portali internetowych (lewica.pl, "Nowy Robotnik", "Kurier Związkowy", "Rewolucja", Lewica Bez Cenzury) oraz partii i organizacji (Komunistyczna Partia Polski, Organizacja Młodzieżowa Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych, Ogólnopolski Związek Bezrobotnych, Ruch Nowej Generacji, ATTAC Polska, śląska Konfederacja Pracy, Komunistyczna Młodzież Polski, lokalne sekcje Federacji Anarchistycznej). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?