Wybory lokalne w Autonomii Palestyńskiej

[2004-12-27 20:48:56]

Kandydaci Hamasu zdobyli dziewięć z 26 miejsc do rad lokalnych Autonomii Palestyńskiej w wyborach, jakie odbyły się w ubiegłym tygodniu w kilku miastach Zachodniego Brzegu.

Obserwatorzy uznali, że oznacza to chęć włączenia się islamistów do palestyńskiej polityki. Dotychczas organizacja ta znana była z działań o charakterze terrorystycznym. Liderzy Hamasu zamierzają natomiast zbojkotować wybory prezydenta Autonomii Palestyńskiej 9 stycznia.

W poniedziałek - dzień po rozpoczęciu kampanii wyborczej - Izraelczycy aresztowali jednego z kandydatów, Mustafę Barghutiego, który ich zdaniem nie miał prawa prowadzić kampanii w Jerozolimie. Jednocześnie w geście dobrej woli Izrael zwolnił 159 palestyńskich więźniów, w większości skazanych za działalność antyizraelską.

Tymczasem kilkuset palestyńskich intelektualistów i polityków zaapelowało o zakończenie zbrojnej Intifady i przeprowadzenie demokratycznych reform w Autonomii.

Blisko 600 autorów apelu potwierdziło prawo do oporu wobec izraelskiej okupacji. Uznano jednak, że kontynuowanie zbrojnej walki szkodzi wizerunkowi Autonomii Palestyńskiej na świecie i paraliżuje wprowadzenie demokratycznych reform.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 lutego:

1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.

1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.

1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych

1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.

1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.

1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.

1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.

1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.


?
Lewica.pl na Facebooku