Sudan: Koniec wojny?
[2005-01-01 23:03:32]
Uroczyste podpisanie dokumentów, z udziałem prezydenta Sudanu Omara Baszira i prezydenta RPA Thabo Mbekiego, miało miejsce w kenijskim mieście Naivasha. Ze strony rebeliantów podpis złożył dowódca Sudańskiej Ludowej Armii Wyzwolenia Taban Deng. Po dwóch latach negocjacji, obie strony zgodziły się na stałe zawieszenie broni. Ustalono również zasady wprowadzenia w życie poprzednio zawartych porozumień. Po ceremonii jeden z mediatorów mediatorów, emerytowany generał Lazaro Sumbeiywo zadeklarował: Ufam, że ogień w południowym Sudanie ustał na stałe. Konflikt między Północą i Południem Sudanu rozpoczął się w 1955 roku, jeszcze za panowania brytyjskiego. W latach 1972-83 przygasł, po czym rozgorzał na nowo po narzuceniu całemu krajowi szariatu przez reżim Dżafara Nimejriego. Obecny rząd obiecał Organizacji Narodów Zjednoczonych, że podpisze porozumienie pokojowe z rebeliantami do końca roku. Główny punkt porozumienia zakłada, że południowe prowincje otrzymaja autonomię na 6 lat. Później zadecydują, czy wybiorą niepodległość, czy też jakiś rodzaj federacji wspomaganej przez wspólnotę międzynarodową. Ponadto przewidziano powołanie rządu koalicyjnego, wspólne korzystanie ze złóż ropy naftowej oraz wcielenie bojowników do regularnej armii. Ostateczne, całościowe porozumienie pomiędzy stronami ma zostać zawarte w styczniu. Dopiero wówczas - jak oceniają obserwatorzy - ta najdłusza afrykańska wojna domowa wojna zostanie trwale zakończona. Rozmowy nie dotyczyły, niestety, wciąż trwających starć w prowincji Darfur na zachodzie kraju. To właśnie ta wojna przyciągała w ostatnich miesiącach uwagę świata. Kres przemocy w Darfurze ma położyć trwająca tam interwencja wojsk Unii Afrykańskiej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 lutego:
1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.
1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.
1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych
1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.
1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.
1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.
1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.
1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.
2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.
?