Niemcy: Redukcje w Deutsche Bank

[2005-02-09 22:29:42]

Deutsche Bank poinformował o redukcji zatrudnienia aż o 6,4 tys. pracowników, mimo iż w ubiegłym roku udało mu się wypracować rekordowy zysk 2,5 miliarda euro, czyli aż o 87% wyższy od zysku z roku poprzedniego. Jednocześnie bank poinformował, iż zamierza utworzyć 1,2 tys. miejsc pracy, głównie w Azji i Europie Wschodniej, gdzie koszty siły roboczej są mniejsze.

Decyzja wywołała falę dyskusji w Niemczech. Skrytykowały ją nie tylko związki zawodowe, ale także przedstawiciele rządu.
Oszczędności czynione przez redukcję zatrudnienia stanowią od dawna poważny problem społeczny w krajach rozwiniętych. Wymusza je rachunek ekonomiczny i trudno coś w ramach logiki systemu kapitalistycznego z tym zrobić. A przynajmniej brak na to pomysłu.

Nakłada się na to drugi problem - eksport miejsc pracy. To, że obejmuje on stanowiska biurowe, może dla niektórych stanowić zaskoczenie ale odbywa się on już od dawna. Te dwa zjawiska naraz rodzą pytanie o miejsce krajów rozwiniętych w gospodarce światowej i jest to pytanie, na które coraz trudniej znaleźć odpowiedź. Z punktu widzenia zaś szans jakie daje to drugie zjawisko krajom mniej rozwiniętym (w tym na przykład Polski) trudno je jednak oceniać negatywnie.

Rafał Korzeniewski



Zachwalanie w lewicowym portalu przenoszenia miejsc pracy z krajów bogatych do biedniejszych budzi niejakie zdumienie. Wszak zjawisko to jest jedną z najbardziej dramatycznych osobliwości współczesnej kapitalistycznej globalizacji. Z jednej strony przynosi ono większe bezrobocie i wynikające z tego problemy społeczne w krajach bogatych, a z drugiej strony nowe miejsca pracy w krajach uboższych, które niejednokrotnie więcej wspólnego mają z niewolnictwem i wyzyskiem w style XIX wieku, niż rzeczywistą, godziwie wynagradzaną pracą. Po Biedronce, Frito Lay i innych, chyba nie trzeba tego wątku rozwijać.

Zastanawiam się, czy jeśli Deutsche Bank nie otworzy swoich biur w Polsce, tylko na Słowacji albo w Indiach, to w dalszym ciągu będzie mógł liczyć na pozytywne oceny ze strony red. Korzeniewskiego. Bo jeśli nie, to byłaby to logika już nie tyle neoliberalna, co wręcz neoliberalno-nacjonalistyczna.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku