Protesty społeczne na świecie

[2005-04-22 17:52:16]

14 kwietnia w Finlandii protestowali pracownicy transportu. Według rzecznika Fińskiej Unii Pracowników Transportu w 24-godzinny przestoju wzieło udział blisko 3 tysiące 500 z 4 tysięcy osób pracujących w tej branży. Pracownicy domagali się uregulowania takich problemów jak praca osób tymczasowo zatrudnionych, praca w nocy i po godzinach.

15 kwietnia w szkockim Glasgow pracownicy metra rozpoczeli 2-dniowy protest. Z powodu strajku metro zamknięto. Według związkowców zarząd metra chciał sfinansować podwyżki dla pracowników kosztem bezpieczeństwa pasażerów.

19 kwietnia w Grecji odbył się protest pracowników portu lotniczego przeciwko rządowym planom prywatyzacji. Protest trwał 3 godziny. Również pracownicy włoskiej Alitalii protestowali tego samego dnia przeciwko planom restrukturyzacyjnym w wyniku których pracę ma stracić 3 tysiące 700 osób. Czterogodzinny strajk spowodował odwołanie 168 lotów.

18 kwietnia w Rumunii protestowali pracownicy poczty domagając się podwyżki płac. Dwa dni później związkowcy porozumieli się z zarządem poczty których zgodził się na 3 proc. podwyżkę płac. Pracownicy branży pocztowej protestowali także w Izraelu. 18 kwietnia zamknięto wszystkie urzędy pocztowe. Strajkowano przeciwko opóźnieniom w przekształceniu poczty w firmę sfery budżetowej.

15 kwietnia w nigeryjskim stanie Borno demonstrowali lekarze. Powodem protestu był brak obiecanych przez 22 proc. rząd podwyżek płac.

Firma Cymot, największa w Namibii firma metalurgiczna, za nielegalny uznała strajk jaki odbył się w tym zakładzie. Pracownicy którzy brali w nim udział zostali zwolnieni dyscyplinarnie. W ich obronie stanął Manwu, największy związek zawodowy w tej branży.

W namibijskim w mieście Keetmanshoop demonstrowało około 200 nauczycieli. Powodem protestu były różnice w zarobkach osób pracujących w szkołach podstawowych i średnich.

W zeszłym tygodniu protestowali pracownicy firmy Liberia Telecommunications Corporation (LTC). Pracownicy tej firmy blokowali ulice w liberyjskiej stolicy. Blokada została rozbita, wiele osób aresztowano. Demonstranci domagali się zaległych pensji, których nie otrzymują od sześciu miesięcy.

13 kwietnia zakończył się dwutygodniowy strajk pracowników kolei w Ugandzie. Demonstrowano przeciwko prywatyzacji i zmniejszeniu pensji.

Robotnicy zakończyli strajk bez żadnych gwarancji ze strony władz spółki i rządu. Pracownicy będą teraz jednak reprezentowani w komisji która zajmuje się prywatyzacją.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku