Francja: Protest w obronie dnia wolnego od pracy

[2005-05-16 16:15:37]

Francuscy związkowcy protestują dziś w obronie tradycyjnie wolnego poniedziałku po chrześcijańskim święcie Zesłania Ducha Świętego (Zielonych Świątek) i żydowskim Święcie Pierwszych Płodów. W tym roku rząd francuski postanowił, że 16 maja będzie dniem pracującym. Decyzję tę wytłumaczono zamiarem przekazania wpływów z dodatkowego dnia pracy na rzecz zagwarantowania lepszej opieki dla ludzi starszych.

W domach pozostało kilkanaście milionów francuskich robotników, którzy nie godzą się z decyzją rządu. Strajki odbywają się w całym kraju. W ponad 100 miastach nie funkcjonuje komunikacja miejska. Zamkniętych jest także wiele biur i urzędów. Duża część pracodawców prywatnych, nie chcąc ryzykować konfliktu ze związkami, dała swoim pracownikom wolne.

Dzisiejsza fala strajków jest kolejną akcją francuskich związków zawodowych, wymierzoną w centroprawicowy rząd Jean-Pierre’a Raffarina. Związkowcy nie godzą się na ograniczanie przywilejów robotników oraz na wydłużanie 35-godzinnego tygodnia pracy.

Także w Szwecji zrezygnowano w tym roku wolnego 16 maja. Szwedzcy robotnicy "odzyskają" jednak ten dzień 6 czerwca w Dniu Flagi Państwowej, który od tego roku będzie w Szwecji dniem ustawowo wolnym od pracy.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku