Boliwia: Będą przedterminowe wybory
[2005-06-10 13:10:54]
![]() 6 czerwca swą gotowość podania się do dymisji zgłosił Carlos Mesa. Dymisję powinien przyjąć Parlament, ale nie mógł się on zebrać ze względu na masowe demonstracje w La Paz. Odwołana została również wyjazdowa sesja w Sucre, po tym, gdy protestujący zapowiedzieli tam swoje marsze. W pobliskim mieście Yotala ktoś otworzył ogień do maszerujących górników. Jedna osoba została zabita, a cztery zostały ranne. Protestujący odpowiedzialnością za śmierć górnika obciążyli przewodniczącego wyższej izby Parlamentu Hormando Vaca Dieza, który ich zdaniem kazał strzelać do demonstrantów. Diez odmówił zostania prezydentem kraju po dymisji Carlosa Mesy. Zarówno Mesa, jak i demonstranci, sprzeciwiali się objęciu przez niego tego stanowiska. Choć konstytucja stanowi, że przewodniczący Senatu zastępuje prezydenta w przypadku jego dymisji, Diez - jako neoliberalny oligarcha - ma wyjątkowo złą opinię wśród protestujących. Jego nominacja odebrana byłaby jako zaognianie sytuacji. Również szef niższej izby Parlamentu Mario Cossio odmówił zostania prezydentem. Ostatecznie Parlament zebrał się w czwartek w nocy w Sucre i przyjął dymisję Mesy, a tymczasową głową państwa ustanowił Rodrigueza. Oznacza to rozpoczęcie procedury przyspieszonych wyborów. Zdaniem Jima Shultza z Centrum Demokratycznego te polityczne przetasowania nie zakończą protestów. - Demonstrującym nie chodzi o wybory, ale o nacjonalizację gazu i ropy oraz reformę konstytucyjną dającą równe prawa ludności tubylczej - podkreślił Shultz. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?