Boliwia: Będą przedterminowe wybory

[2005-06-10 13:10:54]

Po dymisji dotychczasowego prezydenta Carlosa Mesy tymczasowym szefem państwa został przewodniczący Sądu Najwyższego Eduardo Rodriguez. Wszystko wskazuje na to, że kraj czekają przyspieszone wybory, co jednak nie oznacza końca protestów.

6 czerwca swą gotowość podania się do dymisji zgłosił Carlos Mesa. Dymisję powinien przyjąć Parlament, ale nie mógł się on zebrać ze względu na masowe demonstracje w La Paz. Odwołana została również wyjazdowa sesja w Sucre, po tym, gdy protestujący zapowiedzieli tam swoje marsze. W pobliskim mieście Yotala ktoś otworzył ogień do maszerujących górników. Jedna osoba została zabita, a cztery zostały ranne. Protestujący odpowiedzialnością za śmierć górnika obciążyli przewodniczącego wyższej izby Parlamentu Hormando Vaca Dieza, który ich zdaniem kazał strzelać do demonstrantów.

Diez odmówił zostania prezydentem kraju po dymisji Carlosa Mesy. Zarówno Mesa, jak i demonstranci, sprzeciwiali się objęciu przez niego tego stanowiska. Choć konstytucja stanowi, że przewodniczący Senatu zastępuje prezydenta w przypadku jego dymisji, Diez - jako neoliberalny oligarcha - ma wyjątkowo złą opinię wśród protestujących. Jego nominacja odebrana byłaby jako zaognianie sytuacji.

Również szef niższej izby Parlamentu Mario Cossio odmówił zostania prezydentem. Ostatecznie Parlament zebrał się w czwartek w nocy w Sucre i przyjął dymisję Mesy, a tymczasową głową państwa ustanowił Rodrigueza. Oznacza to rozpoczęcie procedury przyspieszonych wyborów.

Zdaniem Jima Shultza z Centrum Demokratycznego te polityczne przetasowania nie zakończą protestów. - Demonstrującym nie chodzi o wybory, ale o nacjonalizację gazu i ropy oraz reformę konstytucyjną dającą równe prawa ludności tubylczej - podkreślił Shultz.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku