PE: "Nie!" dla patentów na oprogramowanie
[2005-07-06 13:30:47]
Z przebiegu odbytej 5 lipca debaty wynikało, że większość członków Parlamentu jest bardzo krytyczna nastawiona do przedłożonego przez Radę UE projektu dyrektywy. Potwierdziło się to 6 lipca, gdy Parlament odrzucił absolutną większością głosów Wspólne Stanowisko Rady. Projekt dyrektywy o "wynalazkach realizowanych przy pomocy komputera" nie znalazł poparcia Parlamentu, gdyż rozszerza ona zakres stosowania prawa patentowego i nie uwzględnia istotnych poprawek Parlamentu z pierwszego czytania. Ponadto Parlament występował do Komisji Europejskiej o zweryfikowanie stanowiska i przedstawienie nowej propozycji dyrektywy po to, by można było opracować potrzebne i dobre prawo. Apel Parlamentu pozostał bez odzewu. Skoro nie ma możliwość przyjęcia dobrej dyrektywy o opatentowaniu wynalazków technicznych dokonywanych za pomocą komputera, to wolimy nie mieć żadnej. Istniało bowiem zagrożenie, że dyrektywa zezwalałaby na patentowanie oprogramowania jako takiego oraz przetwarzania danych - powiedział eurodeputowany Jerzy Buzek (EPL). Ponadto w debacie zwracano uwagę, że dyrektywa mogłaby doprowadzić do dalszej monopolizacji rynku programów komputerowych, a co za tym idzie - likwidacji tysięcy małych firm informatycznych w Europie oraz umożliwić nieskrępowane windowanie cen przez posiadających patenty monopolistów. Polscy posłowie Parlamentu, min.: cytowany wyżej Jerzy Buzek i Adam Gierek (PES), zebrali jeszcze w grudniu zeszłego roku wystarczającą ilość podpisów pod wnioskiem o powrót do pierwszego czytania dyrektywy. Bezprecedensowe wstrzymanie przez rząd polski prac w Radzie UE jeszcze w grudniu 2004 postawiło dyrektywę w świetle reflektorów i to też stało się przyczynkiem do odrzucenia w dniu dzisiejszym projektu dyrektywy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?