Portugalia: Strajk pracowników sektora publicznego

[2005-07-16 14:51:56]

Piątek był w Portugalii dniem strajku pracowników sektora publicznego. Jak poinformowali liderzy central związkowych w proteście uczestniczyło ponad 75 proc. zatrudnionych, a w służbie zdrowia, obsłudze portów morskich czy służbach oczyszczania miast frekwencja była jeszcze wyższa. Strajk zorganizował Wspólny Front Związkowy Administracji Publicznej (CGTP), w skład którego wchodzą mniejsze związki zawodowe.

Protest był wyrazem sprzeciwu wobec polityki socjalnej rządu José Sócratesa. Związkowcy nie godzą się na obniżenie płac, wstrzymanie awansów, zmianę zasad naliczania wynagrodzeń za okres zwolnienia chorobowego i podwyższenie wieku emerytalnego z 60 do 65 lat, a także podniesienie stawki podatku VAT z 19 do 21 procent.

Rząd stoi na stanowisku, że cięcia socjalne są nie do uniknięcia, ponieważ Portugalia musi zredukować deficyt budżetowy, odziedziczony po rządach centroprawicy. Działań takich wymaga od portalugalskiego rządu Unia Europejska.

Związkowcy z sektora publicznego zapowiadają kolejne strajki w przypadku, gdy rząd Sócratesa nie wycofa się z antyspołecznych reform.

Wcześniej pod podobnymi hasłami strajkowali w Portugalii nauczyciele.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku