Kontrowersje wokół nowych planów Blaira

[2005-08-05 17:54:27]

Brytyjscy muzułmanie, obrońcy praw człowieka i liberalni politycy są rozczarowani i zaniepokojeni ogłoszonymi przez premiera Tony’ego Blaira nowymi sposobami walki z terroryzmem. Konserwatyści nadal deklarują poparcie dla rządowych planów.

Ogłoszony przez Blaira plan ma umożliwić deportowanie cudzoziemców szerzących nienawiść i podżegających do przemocy przeciwko Wielkiej Brytanii i jej mieszkańcom. Podejrzani o związki z terroryzmem nie będą mieli szans na azyl na Wyspach. „Nikt nie powinien wątpić, że zasady gry się zmieniają” – powiedział Blair na piątkowej konferencji prasowej. Blair nie wykluczył też zmiany ustawodawstwa dotyczącego praw człowieka, jeśli okaże się to potrzebne dla wdrożenia nowych zasad deportacji i przyznawania azylu.

Rada Muzułmanów w Wielkiej Brytanii oświadczyła, że plan Blaira przyjęła z „zaniepokojeniem i trwogą”. „Oczekujemy wyjaśnienia i zapewnienia od rządu, że wyrażanie poparcia dla ludzi żyjących pod brutalną okupacją wojskową nie będzie bezprawne. To byłoby nie do zaakceptowania. Islam nakazuje nam potępianie wszelkiej niesprawiedliwości” – podkreślił sekretarz generalny Rady Iqbal Sacrani w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Rady. Sacrani skrytykował też zapowiedź delegalizacji organizacji Hizb ut-Tahrir. Organizacja ta dąży do utworzenia państwa kalifatu na Bliskim Wschodzie, ale utrzymuje, że odrzuca przemoc.

Shami Chakrabarati z organizacji broniącej praw człowieka Liberty powiedziała w telewizji BBC24, że jest zawiedziona oświadczeniem Blaira. Niepokojąca jest jej zdaniem zapowiedź deportowania ludzi do krajów, w których mogą ich czekać tortury i łamanie praw człowieka. Według Chakrabarti, piątkowe wystąpienie premiera tylko podważy jedność społeczeństwa brytyjskiego.

Przywódca brytyjskich liberałów Charles Kennedy oświadczył zaś, że rząd „nie może liczyć na ich poparcie”. Jego zdaniem, plany delegalizacji islamskich organizacji, zamykania meczetów i deportacji ludzi, którzy odwiedzają określone księgarnie i strony internetowe, mogą „zaognić napięcia” i wzmocnić poczucie alienacji wśród niektórych obywateli.

Poparcie dla ogłoszonych w piątek planów wyraził natomiast jeden z czołowych polityków konserwatywnych David Davis. „Jest niezwykle ważne, by minister spraw wewnętrznych był władny deportować cudzoziemców, którzy zagrażają bezpieczeństwu narodowemu (...). Nie widzę powodów, dlaczego te środki nie miałyby zostać wprowadzone jak najszybciej” – powiedział Davis.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku