Ukraina: Rozpad obozu "pomarańczowej rewolucji"

[2005-09-11 11:33:04]

Zdymisjowana niedawno premier Ukrainy Julia Tymoszenko potwierdziła istniejące od dawna konflikty wewnątrz obozu liderów "pomarańczowej rewolucji". Jednocześnie była premier oskarżyła otoczenie prezydenta Wiktora Juszczenki o zakulisowe działania i podważanie społecznego zaufania wobec jej rządu oraz doprowadzenie w efekcie do jej odwołania.

Po zwycięstwie pomarańczowej rewolucji zawarliśmy z Juszczenką twardą umowę, która mówiła o tym, że będę premierem. Niestety, nikt w ekipie prezydenta na tym stanowisku mnie nie chciał. Przekonywano mnie, bym zrezygnowała z funkcji premiera na rzecz Petra Poroszenki - tłumaczyła Julia Tymoszenko na antenie telewizji "Inter". Zdaniem byłej premier Petro Poroszenko od dawna prowadził dywersję wobec jej gabinetu i jednocześnie budował rząd alternatywny na bazie Rady Bezpieczeństwa i Obrony, której przewodniczy.

Tymoszenko powiedziała także, że apelowała do prezydenta Juszczenki o rezygnację z pomysłu dymisji jej rządu. Dodała, że zaplecze prezydenta nie wskazało żadnych merytorycznych powodów odwołania jej gabinetu, a jedynie obciążono ją o inspirowanie afery korupcyjnej z Ołeksandrem Zinczenką - współpracownikiem prezydenta Juszczenki - w roli głównej.

Julia Tymoszenko zadeklarowała, że jej ugrupowanie (BJuTy - Blok Julii Tymoszenko) nie wystartuje w zaplanowanych na marzec 2006 roku wyborach parlamentarnych wspólnie z obozem Wiktora Juszczenki. Nie pójdę na wybory z ludźmi, którzy tak zdyskredytowali Ukrainę - stwierdziła była premier.

Propozycję budowy silnego bloku politycznego, alternatywnego wobec bloku zwolenników Juszczenki, złożył Julii Tymoszenko pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy - Leonid Krawczuk. Były prezydent tworzy właśnie Forum "Zjednoczmy Ukrainę", którego kongres założycielski ma się odbyć pod koniec września. Zapraszam Julię Tymoszenko do współpracy, bo najważniejszym teraz dla Ukrainy jest zjednoczenie sił politycznych - stwierdził Krawczuk.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku