Azerbejdżan: Koniec strajku pracowników naftowych

[2005-11-25 11:54:44]

Ponad tysiąc pracowników zatrudnionych w amerykańskiej firmie naftowej McDermott zakończyło 24 - godzinny strajk, zorganizowany przeciwko niskim pensjom i złym warunkom pracy.

Robotnicy zabarykadowali się w znajdującej się w pobliżu Baku fabryce, produkującej wieże wiertnicze dla koncernu BP, który wydobywa ropę na Morzu Kaspijskim. Twierdzą, że uniemożliwiano im założenie związku zawodowego, pozbawieni byli opieki medycznej i nie otrzymywali rekompensaty za wypadki przy pracy.

McDermott, który pierwotnie twierdził, że skargi robotników są nieuzasadnione, oświadczył, że sprawa zostanie zbadana.

Zachodnie koncerny naftowe oskarżane są o to, że czerpiąc ogromne zyski z wydobycia azerskiej ropy, nie przyczyniają się do poprawy życia obywateli tego kraju.

Marek Krakowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku