Meksyk: Inna Kampania zapatystów
[2006-01-05 12:48:43]
![]() Zapatyści najpierw udali się do San Cristóbal de las Casas w stanie Chiapas, a następnie skierowali się w stronę Półwyspu Jukatan. 1 stycznia to data nieprzypadkowa. Tego dnia minęło dokładnie 12 lat od zbrojnego wystąpienia EZLN (Ejército Zapatista de Liberación Nacional). Teraz jednak zadeklarowali, że nie będą używać broni i nie zaatakują wojska ani żadnych ruchów militarnych. Ich przywódca, Subcomendante Marcos, teraz nazywa siebie „Delegado Cero” (w dosłownym tłumaczeniu „delegat zero”). Jeździ po kraju bez eskorty i rozmawia z ludźmi z niższych warstw. Oznajmił, że chce stworzyć narodowy ruch lewicowy oraz że będzie używać tylko środków politycznych. Główne hasła zapatystów to większe prawa dla mniejszości indiańskiej oraz sprawiedliwe, nieskorumpowane państwo. W swoich przemówieniach oskarżali obecnie rządzących polityków m.in. o korupcję. Mocno skrytykowali także aktualnego faworyta wyborów, populistycznego burmistrza stolicy Meksyku, Andresa Lopeza Obradora, któremu zarzucają oszustwo. Marcos nie zamierza startować w wyborach ani zakładać nowej partii politycznej. Jego celem - jak powiedział - jest mobilizowanie społeczeństwa obywatelskiego przeciw elitom politycznym i gospodarczym kraju oraz budowanie lokalnego samorządu. Na wiecu w San Cristobal Marcos powiedział: "Zamierzamy rozmawiać, słuchać i dogadywać się ze wszystkimi, którzy wprawiają w ruch maszyny, sprawiają, że ziemia rodzi, dostarczają towary, a na koniec nic z tego nie mają. Jeśli coś złego mi się przytrafi, wiedzcie, że jestem dumny z tego, że mogłem walczyć u waszego boku. To wy byliście moimi najlepszymi nauczycielami i przewodnikami i wierzę, że poprowadzicie naszą walkę dalej dobrą drogą, ucząc nas wszystkich, byśmy dzięki pojęciu godności stawali się lepszymi. Nie boimy się umrzeć w walce. Dobre słowo padło na żyzny grunt waszych serc i tam zakwitnie." |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?