Meksyk: Inna Kampania zapatystów

[2006-01-05 12:48:43]

Grupa zapatystów wyruszyła 1 stycznia z miasteczka Garrucha. Zamierzają przez sześć miesięcy objechac wszystkie stany Meksyku, promując swój program polityczny. „Inną Kampanią” ("la otra campaña") nazywają inicjatywę, która ma być alternatywą dla lipcowych wyborów prezydenckich.

Zapatyści najpierw udali się do San Cristóbal de las Casas w stanie Chiapas, a następnie skierowali się w stronę Półwyspu Jukatan.

1 stycznia to data nieprzypadkowa. Tego dnia minęło dokładnie 12 lat od zbrojnego wystąpienia EZLN (Ejército Zapatista de Liberación Nacional). Teraz jednak zadeklarowali, że nie będą używać broni i nie zaatakują wojska ani żadnych ruchów militarnych.

Ich przywódca, Subcomendante Marcos, teraz nazywa siebie „Delegado Cero” (w dosłownym tłumaczeniu „delegat zero”). Jeździ po kraju bez eskorty i rozmawia z ludźmi z niższych warstw. Oznajmił, że chce stworzyć narodowy ruch lewicowy oraz że będzie używać tylko środków politycznych.

Główne hasła zapatystów to większe prawa dla mniejszości indiańskiej oraz sprawiedliwe, nieskorumpowane państwo. W swoich przemówieniach oskarżali obecnie rządzących polityków m.in. o korupcję. Mocno skrytykowali także aktualnego faworyta wyborów, populistycznego burmistrza stolicy Meksyku, Andresa Lopeza Obradora, któremu zarzucają oszustwo.

Marcos nie zamierza startować w wyborach ani zakładać nowej partii politycznej. Jego celem - jak powiedział - jest mobilizowanie społeczeństwa obywatelskiego przeciw elitom politycznym i gospodarczym kraju oraz budowanie lokalnego samorządu.

Na wiecu w San Cristobal Marcos powiedział: "Zamierzamy rozmawiać, słuchać i dogadywać się ze wszystkimi, którzy wprawiają w ruch maszyny, sprawiają, że ziemia rodzi, dostarczają towary, a na koniec nic z tego nie mają. Jeśli coś złego mi się przytrafi, wiedzcie, że jestem dumny z tego, że mogłem walczyć u waszego boku. To wy byliście moimi najlepszymi nauczycielami i przewodnikami i wierzę, że poprowadzicie naszą walkę dalej dobrą drogą, ucząc nas wszystkich, byśmy dzięki pojęciu godności stawali się lepszymi. Nie boimy się umrzeć w walce. Dobre słowo padło na żyzny grunt waszych serc i tam zakwitnie."

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku