Izraelczycy odcięli Zachodni Brzeg od Doliny Jordanu

[2006-02-18 14:48:45]

Podczas gdy społeczność międzynarodowa ekscytowała się ewakuacją osadników żydowskich ze Strefy Gazy, inne rozdzielenie przeszło niezauważone. Izrael zakończył w 2005 r. odcinanie wschodnich sektorów Zachodniego Brzegu od pozostałych jego terytoriów.

Około 2 mln palestyńskich mieszkańców Autonomii ma obecnie zakaz wstępu do tego rejonu, który obejmuje ok. 1/3 całości Zachodniego Brzegu, głównie Dolinę Jordanu oraz wybrzeże Morza Martwego. Restrykcje dotyczące poruszania się ludności palestyńskiej na tych obszarach zostały wprowadzone już na początku drugiej Intifady i były stopniowo rozszerzane. Obecnie istnieje cały szereg obostrzeń, które dotykają m.in. Palestyńczyków podróżujących do Jordanii (muszą używać innej, dłuższej drogi z kilkoma punktami kontrolnymi), mających swoje ziemie w Dolinie Jordanu, sezonowych robotników rolnych, ale także Beduinów i pasterzy owiec. W celu egzekwowania zakazu, armia izraelska dokonuje nocnych rajdów do wsi w Dolinie Jordanu, podczas których sprawdza, czy wszyscy przebywający tam ludzie są zarejestrowani jako stali mieszkańcy. Jeśli nie, przybysze są przymusowo odstawiani poza ten rejon.

Źródła wojskowe potwierdzają informacje zebrane przez dziennik "Ha`aretz" i działaczy organizacji praw człowieka, motywując je koniecznością "zapewnienia bezpieczeństwa".

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku