Ukraina: Rozlosowano numery list wyborczych

[2006-02-21 17:40:45]

Do wyborów parlamentarnych na Ukrainie pozostały 33 dni. Centralna Komisja Wyborcza rozlosowała tymczasem numery list wyborczych, z których wystartują kandydaci poszczególnych partii i bloków politycznych.

Największe ugrupowania i bloki polityczne wylosowały następujące numery list:
  • 8 - Komunistyczna Partia Ukrainy Petro Symonenki,
  • 10 - Blok Ludowy "Nasza Ukraina" prezydenta Wiktora Juszczenki,
  • 18 - Partia Regionów Ukrainy Wiktora Janukowycza,
  • 27 - Socjalistyczna Partia Ukrainy Ołeksandra Moroza,
  • 32 - Blok "Opozycja Narodu" Natalii Witrenko,
  • 36 - Blok Julii Tymoszenko,
  • 39 - Blok Ludowy Wołodymyra Łytwyna,
  • 44 - Blok Opozycyjny "Nie Tak!", ugrupowanie silnie "antyjuszczenkowskie", utworzone przez działaczy Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy (Zjednoczonej) i mniejszych organizacji.

    W wyborach wystartuje 45 komitetów. Znaczna ich część ma charakter lokalny, zarejestrowany w jednym lub kilku okręgach.

    Wyjątkowo zadowoleni po losowaniu byli działacze "Naszej Ukrainy". Zawsze trafiamy w dziesiątkę - mówił Nikołaj Katerinczuk. Osiemnastka jest dla nas tak samo szczęśliwa jak każda inna liczba. Wyborcy znajdą nas pod jakimkolwiek numerem byśmy nie byli - powiedziała natomiast Jelena Łukasz z Partii Regionów Ukrainy.

    Zdecydowanym faworytem wyborów, które odbędą się 26 marca, jest właśnie Partia Regionów Ukrainy. W ostatnich sondażach notowała ona poparcie rzędu 26 proc., wyprzedzając o 7 punktów procentowych Blok Julii Tymoszenko i aż o 15 punktów procentowych "Naszą Ukrainę".

    Do Rady Najwyższej powinni dostać się także socjaliści Ołeksandra Moroza (w sondażach otrzymywali ostatnio około 9 proc. poparcia) oraz "Opozycja Narodu" Natalii Witrenko (poparcie około 6 proc.). Pod znakiem zapytania stoi przekroczenie progu wyborczego przez komunistów Petro Symonenki i Blok Opozycyjny "Nie Tak!".

    Bartłomiej Kacper Przybylski


  • drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


    lewica.pl w telefonie

    Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



    Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
    Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
    od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
    Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
    Kraków
    Socialists/communists in Krakow?
    Krakow
    Poszukuję
    Partia lewicowa na symulatorze politycznym
    Discord
    Teraz
    Historia Czerwona
    Discord Sejm RP
    Polska
    Teraz
    Szukam książki
    Poszukuję książek
    "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
    Lca

    Więcej ogłoszeń...


    21 lutego:

    1848 - Karol Marks i Fryderyk Engels opublikowali "Manifest komunistyczny".

    1904 - W Warszawie odbyła się demonstracja antywojenna (w związku z wojną rosyjsko-japońską), zorganizowana przez PPS. Dała ona początek trwającym przez cały rok wystąpieniom antywojennym, organizowanym przez PPS, SDKPiL i Bund w różnych ośrodkach Królestwa.

    1907 - Urodził się Wystan Auden, angielski poeta. Wyjechał na hiszpańską wojnę domową, by wspierać wojska republikańskie.

    1919 - Skrajny prawicowiec zastrzelił Kurta Eisnera, lewicowego premiera Bawarii.

    1928 - Urodził się Michael Harrington, amerykański politolog, socjalista, założyciel Democratic Socialist.

    1934 - Zmarł Augusto Sandino, przywódca nikaraguańskiego ruchu partyzanckiego. W latach 1927-1932 kierował powstaniem przeciwko interwencji wojskowej USA. Zamordowany przez gwardię narodową.

    2004 - Na kongresie w Rzymie została założona Europejska Partia Zielonych.

    2012 - Członkinie grupy Pussy Riot zorganizowały podczas nabożeństwa w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela happening wymierzony w premiera Władimira Putina i prawosławnych duchownych.


    ?
    Lewica.pl na Facebooku