Bułgaria: Marsz nacjonalistów w Sofii
[2006-03-05 11:12:32]
![]() Uczestnicy marszu domagali się dymisji centrolewicowego rządu premiera Siergieja Staniszewa, rozpisania przedterminowych wyborów i zlikwidowania koalicyjnego ugrupowania Ruchu na rzecz Praw i Swobód (Dviženie za Pravata i Svobodie), reprezentującego interesy mniejszości tureckiej. Turcy i Romowie nie powinni mieć prawa być członkami rządu. Oddajmy Bułgarię Bułgarom. Nasz kraj nie jest jeszcze całkowicie wolny - znajduje się nadal pod jarzmem tureckim - przemawiał do uczestników marszu Wolen Siderow - jeden z liderów ATAKI. Oprócz antytureckich haseł, liderzy ATAKI wezwali także rząd Staniszewa do rewizji umów prywatyzacyjnych, które podpisywały ostatnie rządy. Nacjonaliści krytykują gabinet także za to, że nie uporał się jak dotąd z dużym wskaźnikiem przestępczości. ATAKA to - powstałe w wyniku połączenia kilku mniejszych radykalnych środowisk - skrajnie nacjonalistyczne ugrupowanie polityczne, które w wyborach w 2005 roku uzyskało 8,69 proc. głosów i wprowadziło do parlamentu 21 przedstawicieli. ATAKA głosi hasła antytureckie i antyromskie, jest przeciwko członkostwu Bułgarii w Unii Europejskiej, sprzeciwia się prywatyzacji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
11 lutego:
1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).
1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.
1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.
1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.
1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.
1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.
1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.
2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.
2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.
2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.
?