Raport KE: Kobiety w UE są dyskryminowane
[2006-03-08 00:02:11]
Poziom bezrobocia jest wśród kobiet wyższy niż wśród mężczyzn. Zgodnie z danymi Eurostatu w styczniu bieżącego roku stopa bezrobocia wśród mężczyzn wynosiła 7,6 proc., a wśród kobiet 9,6 proc. Kobiety w krajach UE nadal zarabiają średnio o 15 proc. mniej niż mężczyźni. Najgorzej jest pod tym względem na Cyprze (kobiety zarabiają tam o 25 proc. mniej), Słowacji i w Estonii. Najmniejsze różnice płac są na Malcie (tylko 4 proc.) i we Włoszech, ale tam kobiety, szczególnie mające dzieci, często w ogóle nie pracują. Kobiety znacznie częściej są zatrudniane na niepełny etat. Co trzecia Europejka i zaledwie co piętnasty Europejczyk pracują na część etatu, chociaż pod tym względem są znaczne różnice między poszczególnymi krajami. W Holandii na część etatu pracuje trzy czwarte wszystkich zatrudnionych kobiet, a na Słowacji, Węgrzech, w Czechach, na Litwie i w Grecji tylko kilka procent. Wśród powodów niższych zarobków kobiet Komisja wymienia też stereotypowe pojmowanie roli kobiety i mężczyzny. Komisja uważa, że potrzebna jest walka z seksistowskimi stereotypami i polityka dążąca do tego, aby mężczyźni wywiązywali się ze swych obowiązków w sferze domowej. Częścią takiej polityki, zdaniem ekspertów, byłby nacisk na to, aby mężczyźni częściej brali urlopy rodzicielskie i więcej zajmowali się dziećmi. W Polsce sytuacja kobiet na rynku pracy jest nieco lepsza niż przeciętnie w UE. Polki zarabiają o 10 proc. mniej niż mężczyźni. Z drugiej strony wyjątkowo mało Polek – tylko 46 proc. – w ogóle pracuje, podczas gdy średnia w UE to 56 proc. Autorzy raportu wskazują też, że choć prawie we wszystkich państwach UE kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn, nadal jest ich nieproporcjonalnie mniej wśród polityków, biznesmenów i naukowców. Wśród członków narodowych parlamentów średnio co czwarty poseł to kobieta (w Polsce co piąty). Wśród menedżerów 32 proc. to kobiety, lecz im wyższa pozycja w firmie, tym ich odsetek spada i stanowią one już tylko 10 proc. członków zarządów firm. Z raportu wynika też, że kobiety więcej czasu niż na pracę zawodową poświęcają na sprawy domowe. Włoszkom i Hiszpankom dbanie o dom zabiera nawet o 200 proc. więcej czasu niż mężczyznom. W Polsce ta różnica sięga 50 proc. Badania pokazały również, że kobiety mają mniej czasu wolnego od mężczyzn. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?