Dębski: Terror to terror

[2005-10-20 23:21:20]

Wiktor Bater z TVN i Sławomir Popowski z „Rzeczpospolitej" mówią o czeczeńskich bojownikach. Wojciech Jagielski z „Gazety Wyborczej" - o kaukaskich partyzantach. Podobnie wypowiadają się inni polscy komentatorzy i eksperci. A wszystko to przy okazji ataku terrorystów na kaukaskie miasto Nalczyk, podczas którego zginęło nie tylko kilkudziesięciu napastników i rosyjskich żołnierzy, ale także około 20 zwykłych mieszkańców. Niekiedy towarzyszy tym tonom ledwie skrywana satysfakcja, że ów wstrętny Putin znów ma problemy.

Nie jest to żadne zaskoczenie, w polskich mediach od dawna widać dwie miary terroryzmu. Czeczeni, walczący o uwolnienie się spod rosyjskiej dominacji, są często usprawiedliwiani, mimo że stosowane przez nich metody walki zaczerpnięte są z szerokiego arsenału metod terrorystycznych. „Rosjanie są sami sobie winni. Niedawno przeprowadzili na zachodnim Kaukazie operacje pacyfikacyjne identyczne jak w Czeczenii"- pisze na przykład Jagielski. A Popowski dodaje: „(Moskwa) dotąd nie była w stanie, lub nie chciała, doprowadzić do rzeczywistego uregulowania i zakończenia konfliktu". Obaj mają oczywiście rację (choć moim zdaniem tylko w połowie - abstrahują bowiem od podejścia do problemu drugiej strony konfliktu). W żadnym jednak przypadku ich racja nie może usprawiedliwiać racji czwartkowych napastników na zwykłe miasto i śmierci mieszkańców tego miasta.

Gdy piszę o podwójnej mierze, myślę o Iraku, gdzie tysiące ludzi walczą o uwolnienie swego kraju spod obcej okupacji - wtedy jednak słyszymy wyłącznie o terrorystach. Tam nie ma bojowników, tam nie ma partyzantów. Pytam więc: czy oczywiste operacje pacyfistyczne wojsk amerykańskich mogą być, zdaniem Jagielskiego, usprawiedliwieniem dla ataków arabskich terrorystów na ludność cywilną? Moje pytanie zostanie uznane zapewne za absurdalne. I słusznie, tak samo jak i absurdalne jest usprawiedliwianie ataków na ludność cywilną na Kaukazie, prowadzonych w imię walki z wojskami rządowymi.

W ten sposób doszliśmy do sedna sprawy. Choć to truizm, to jednak powtórzyć należy, że wobec terroryzmu nie można stosować moralnego relatywizmu. W każdym przypadku - niezależnie od tego, jak szczytne takim napaściom przyświecałyby idee - ataki, których celem jest cywilna ludność muszą być jednoznacznie odrzucane. Tu nie może być żadnego ale...

Dlatego, koledzy dziennikarze, terrorystyczny atak na miasto (niezależnie czy położone na Kaukazie, czy w Iraku) to żaden tam „zajazd" („GW"), jego sprawcy zaś to żadni bojownicy czy partyzanci. Jeśli chcemy być wiarygodni, jeśli naprawdę uznajemy terroryzm za największe zagrożenie dla świata w XXI wieku, to musimy rzeczy nazywać po imieniu. A Putinowi dokopujmy, jeśli musimy, przy innych, mniej cynicznych okazjach.

Co oczywiście nie znaczy, abyśmy nie mieli się zastanawiać, jakie błędy popełnia Putin w Czeczenii czy Bush w Iraku. Ale to przecież zupełnie inny temat.

Wiesław S. Dębski



Tekst pochodzi z dziennika "Trybuna".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku