Warszawa: Antyklerykalny happening

[2008-08-02 13:33:01]

27 lipca warszawskie koło RACJI Polskiej Lewicy zorganizowało na terenie Starego Miasta happening związany z 15. rocznicą podpisania Konkordatu.

Motto, jakie przyświecało organizatorom brzmiało: "Nie pytaj, co Polska dała Tobie. Pytaj ile Kościół katolicki zagarnia z tego co Ty dajesz krajowi. My wiemy: od 5 do 7 miliardów złotych rocznie z naszych podatków! Z budżetu Polski!".

Działacze RACJI Polskiej Lewicy oraz członkowie grupy aktorskiej wykrzykiwali hasła: "Konkordat odbiera Polakom a daje Kościołowi katolickiemu, Kościół łamie wolność sumienia, Konkordat uzależnia Polskę od Watykanu, Konkordat to fundament państwa wyznaniowego, Konkordat daje przywileje Kościołowi katolickiemu".

Organizatorka i zarazem przewodnicząca warszawskiego koła RACJI Polskiej Lewicy Joanna Gajda, prezentowała warszawiakom argumenty, za wypowiedzeniem Konkordatu oraz jego negatywnych skutkach. Uznajemy ten dokument za symbol utraty przez Polskę suwerenności na rzecz Watykanu i Kościoła katolickiego w Polsce - stwierdziła. Umowa zapewnia Kościołowi rekompensaty mienia, choć ilość otrzymanych dóbr dawno już przekroczyła wartość utraconą, zatwierdza, wprowadzoną wcześniej w sposób nielegalny, naukę religii do szkół oraz narusza prawo rodziców do nie ujawniania swoich religijnych przekonań i praw dziecka do swobodnego rozwoju światopoglądowego - dodała.

Happening na Starym Mieście wywołał spore zainteresowanie tematem podjętym przez członków RACJI Polskiej Lewicy

Przemysław Prekiel

Zobacz także:


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Media i manipulacja
Wrocław, Przejście Garncarskie 2
29.01.2020
Praca: przekleństwo, przywilej, konieczność czy koniec pracy?
Warszawa, Centrum Konferencyjne Kopernika, ul. Kopernika 30
25 stycznia (sobota), godz. 10.00-16.30
Warszawa Róży Luksemburg. Spacer w 101. rocznicę śmierci Róży
Warszawa, pl. Konstytucji
19 stycznia (niedziela), godz. 11.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

20 stycznia:

1801 - Urodził się Jan Czyński, socjalista, demokrata (fourierysta), zwolennik zakładania wolnych zrzeszeń przez robotników, rzecznik emancypacji mieszczaństwa, autor pojęcia "Polacy wyznania mojżeszowego".

1859 - Zmarła Bettina von Arnim, niemiecka pisarka. Występowała na rzecz zniesienia ucisku Polaków, emancypacji kobiet i szerzenia oświaty wśród ludu.

1892 - Urodził się Bronisław Taraszkiewicz, białoruski działacz polityczny, filolog; 1922–27 poseł na Sejm RP, 1925–27 przewodn. lewicowej "Hromady", od 1925 w KP Zach. Białorusi, więziony; od 1933 w ZSRR, 1937 aresztowany i stracony.

1943 - Urodził się Armando Guebuza, polityk mozambijski, działacz lewicowej partii FRELIMO; od 2005 prezydent Mozambiku.

1949 - Urodził się Göran Persson, w latach 1996-2006 premier Szwecji i lider Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP).

1973 - W wyniku zamachu zginął Amilcar Cabral, jeden z przywódców ruchu wyzwoleńczego w Gwinei-Bissau, założyciel i sekretarz generalny lewicowej PAIGC.

1996 - Na terenach Autonomii Palestyńskiej zostały przeprowadzone wybory. Prezydentem został Jaser Arafat.

2009 - Na Gwadelupie wybuchły rozruchy społeczne.


 
Lewica.pl na Facebooku