
Zmarł Antonio Negri
[2023-12-17 22:32:37]
Nie żyje Antonio Negri, najbardziej - obok Antonio Gramsciego - znany marksistowski filozof polityczny i pisarz w kręgu myślicieli włoskich.
Negri został profesorem filozofii politycznej na uniwersytecie w rodzinnej Padwie. W 1969 założył radykalnie lewicową organizację Potere Operaio (Siła Robotnicza ) i był jednym z czołowych liderów grupy autonomistów, reinterpretatorów marksizmu w duchu anarchizmu. W 1981 roku został oskarżony o zaplanowanie w maju 1978 zabójstwa Aldo Moro, przywódcy Chrześcijańskiej Demokracji. Zarzuty te nie potwierdziły się. Mimo to, został później skazany na długoletnie więzienie pod zarzutem „antypaństwowych powiązań i działań”.
Wszystko to stało się powodem tego, że Negri udał się na emigrację do Francji, gdzie zajął się pracą akademicką na Uniwersytecie w Vincennes i Collège international de philosophie w Paryżu, gdzie wykładał razem z Jacques'em Derridą, Michelem Foucaultem i Gilles’em Deleuze. W 1997 powrócił dobrowolnie do Włoch i odbył resztę wyroku.
Negri był autorem licznych książek z filozofii i teorii polityki. Najbardziej znany stał się jako współautor (wraz z Michaelem Hardtem) książki pt. "Imperium", porównywanej znaczeniem do Manifestu Komunistycznego.
"Imperium" jest wg Negriego nowym, ekspansywnym ładem o strukturze sieci. Nie ma w nim centrum władzy ani terytorialnych granic. Jego obecność przejawia się w globalnych procesach ekonomicznych, kulturowych i politycznych. Negri i Hardt piszą w niej o społeczeństwie kontroli, procesie emancypacji Trzeciego Świata i metamorfozie imperializmu w czasach postkolonialnych i postradzieckich.
Wśród innych dzieł filozofa i pisarza należy wymienić także wspólną z Hardtem książkę pt. "Rzecz-pospolita", będący wyłącznie jego autorstwa "Alfabet biopolityczny" oraz wywiad z nim pt. "Goodbye Mr Socialism".
Negri był myślicielem związanym z ruchami wyrosłymi z „nowej lewicy” oraz z alterglobalistami. Chciałby przenieść politykę zamkniętą w ramach państwa narodowego na wyższy poziom, przebudować charakter pracy w kierunku pracy twórczej, swobodnej i kooperatywnej. W teorii organizacji proponował przejście od sztywnych, hierarchicznych form organizacyjnych do bezpośredniej demokracji radykalnej i oddolnej.
Tomasz Rysz
fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
12 lipca:
1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.
1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.
1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.
1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.
1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.
1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).
1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.
1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.
1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).
1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.
1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.
2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.
?