Turkmenistan: Raporty organizacji międzynarodowych

[2006-05-04 12:40:00]

Dwie organizacje broniące praw człowieka, Human Rights Watch i International Crisis Group, skrytykowały we wspólnym raporcie zamiar przywrócenia porozumienia handlowego między Unią Europejską, a Turkmenistanem.

Za przywróceniem umowy, zawieszonej w 1999 roku z powodu łamania przez Turkmenistan praw człowieka, opowiedziały się 21 marca komisje spraw zagranicznych i handlu w Parlamencie Europejskim.

Przeciw decyzjom komisji parlamentarnych opowiedział się deputowany niemieckiej Partii Zielonych Cem Ozdemir, który stwierdził, że UE stosuje podwójne standarty wobec różnych reżimów. To duże złoża gazu tłumaczą różnicę w polityce UE wobec Turkmenistanu i Białorusi - dodał.

Farad Tukhbatullin, turecki działacz walczący o przestrzeganie praw człowieka, skomentował te sytuację następująco: Białoruś jest dyktaturą, ale opozycja demokratyczna ma szansę, choć ograniczoną, na wyrażanie swoich poglądów, tworzenie ruchów politycznych i uczestniczenie w wyborach. Na Białorusi rząd skazuje ludzi na 12 do 15 dni wiezienia; w Turkmenistanie jest to 12 do 15 lat.

Swoje oburzenie wyraziły także Helsinki Federation for Human Rights, Turkmen Initiative for Human Rights oraz przedstawiciele opozycji turkmeńskiej.

Jak informuje serwis Eurasianet sprawujący dyktatorską władzę w Turkmenistanie Saparmurat Nijazow dysponuje wielomiliardowym funduszem, którego środki idą na kult jego jednostki.

Informacje na ten temat znajdują się w opublikowanym 24 kwietnia raporcie pozarządowej organizacji Global Witness.

Według Global Witness rocznie Turkmenistan zarabia ponad 2 miliardy USD na handlu gazem, jednak większość z tych pieniędzy nie trafia do budżetu państwa (około 75 proc.), ale są lokowane na kontach prywatnych Nijazowa w krajach Europy Zachodniej, między innymi w Deutsche Bank.

Szymon Martys



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku