Trwa VI Kongres OPZZ
[2006-05-20 11:27:00]
![]() W Kongresie bierze udział 318 delegatów reprezentujących wszystkie zrzeszone w OPZZ struktury branżowe, a także liczni goście z Polski i zagranicy. Są wśród nich przedstawiciele Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC), do której OPZZ zostało przyjęte w marcu tego roku. Wczoraj z delegatami spotkał się wicepremier Andrzej Lepper, a także pierwszy przewodniczący OPZZ Alfred Miodowicz. Z zaproszenia na Kongres OPZZ nie skorzystał szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek, który w adresowanym do władz liście usprawiedliwił się "wcześniej przyjętymi zobowiązaniami". Znany jest już skład nowego kierownictwa Porozumienia. Przewodniczącym pozostanie Jan Guz, który pokonał we wczorajszym głosowaniu dotychczasowego wiceprzewodniczącego Jana Kisielińskiego. Guz otrzymał 198 głosów, Kisieliński - 82. Guz był postrzegany jako zwolennik utrzymania ścisłej współpracy z centrolewicą, w swoim wystąpieniu mówił, że "OPZZ i SLD mogą być osią odbudowy silnej formacji lewicowej". Kiesieliński opowiadał się za rozluźnieniem związków z SLD i chciał konsultować projekty OPZZ z innymi partiami parlamentarnymi, przede wszystkim PSL, Samoobroną i Platformą Obywatelską. Wczoraj dokonano wyboru nowych wiceprzewodniczących Porozumienia. Zostali nimi, sprawująca do tej pory tę funkcję, Wiesława Taranowska (Związek Zawodowy Uzdrowisk Polskich), Franciszek Bobrowski (Federacja Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego) i Andrzej Radzikowski (Związek Nauczycielstwa Polskiego). W wyborach przepadł kolejny obecny wiceszef OPZZ - Ryszard Łepik. Na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybrano Janusza Krześniewskiego ze Związku Zawodowego Górników w Polsce. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?