Zamieszki w Timorze Wschodnim

[2006-05-27 23:57:55]

Zbrojne grupy plądrują i podpalają kolejne budynki w Dili - stolicy Timoru Wschodniego.

Zamieszki i walki rozpoczęły się po tym, jak około 600 żołnierzy zostało zwolnionych ze służby za strajk. Żołnierze ci zarzucają władzom korupcję, nepotyzm i dyskryminację. Twierdzą, że pomijano ich przy awansach z racji pochodzenia z zachodniej części wyspy.

Na prośbę władz przyjechało do Timoru ponad 1000 żołnierzy z Malezji, Nowej Zelandii i Australii. Ich obecność nie przyczyniła się jednak do uspokojenia sytuacji. Media donoszą, że obie strony - wojsko i rebelianci - wydały broń rozmaitym milicjom, które natychmiast przystąpiły do walk. Podczas weekendu w Timorze Wschodnim spodziewani są kolejni żołnierze sił międzynarodowych.

Terytorium Timoru Wschodniego obejmuje wschodnią część wyspy Timor w archipelagu Małych Wysp Sundajskich i enklawę Ambeno na północnym wybrzeżu Timoru Zachodniego. Wyspa Timor leży na północ od Australii. Kraj zamieszkuje ok. 850 tys. ludzi, w 90 proc. wyznania katolickiego. Kraina ta od XVI wieku do 1975 roku była kolonią portugalską; później została zaanektowana przez Indonezję.

Od 2002 roku Timor Wschodni uzyskał niepodległość. Do 2005 roku stacjonowały w tym rejonie wojska ONZ.

Patryk Kisling



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 kwietnia:

1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.

2007 - Miała miejsce I tura wyborów prezydenckich we Francji - do II tury przeszli Nicolas Sarkozy i Ségolène Royal.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.

2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.

2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.


?
Lewica.pl na Facebooku