Jak podaje raport ONZ obecnie ponad 850 milionów ludzi na całym świecie głoduje. Choć produkuje się dość żywności, by nakarmić wszystkich ludzi na świecie, to liczba osób dotkniętych klęską głodu rośnie co roku o ponad 10 milionów, głównie w najuboższych państwach. Klęski naturalne, takie jak susze czy powodzie są tylko niektórymi z przyczyn głodu. Obecnie w Afganistanie liczba głodujących osób sięga ponad 35 proc. społeczeństwa, w Iraku - ponad 20 proc., w krajach afrykańskich nękanych suszami i wojnami domowymi - ponad 40 proc. ludności.
W zeszłym roku susze spustoszyły uprawy na Haiti, w Mongolii i Laosie. Konflikty zbrojne powodują ucieczki rolników z ziem uprawnch i osadzanie się ich w obozach dla uchodźców, co także pogłębia problem. Od 1992 roku klęski głodu spowodowane działaniami zbrojnymi, takimi jak w Iranie, Afganistanie, Sudanie czy Iraku, występują znacznie częściej.
Głód powoduje także nieumiejętna polityka rządów. W latach 90. w Korei Północnej doszło do klęski głodu z powodu "dumy" rządu, który nie chciał poprosić o pomoc innych krajów po klęskach spowodowanych powodziami.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.