
Warszawa: W obronie pracowników ZUTechu
[2006-06-20 10:08:48]
Około 150 osób wzięło udział w organizowanej wczoraj przez przez KPiORP pikiecie w obronie zwolnionych pracowników ZUTech Sp. z o.o., którzy od lat walczą o należne im odprawy i zaległe pensje.
Demonstrację, która odbywała się pod ministerstwem sprawiedliwości wsparły WZZ "Sierpień`80", Polska Partia Pracy, Grupa na rzecz Partii Robotniczej, Czerwony Kolektyw-Lewicowa Alternatywa, Stowarzyszenie "Enklawa", Młodzi Socjaliści oraz Konfederacja Pracy.
Maciej Guz działacz Konfederacji Pracy oraz NL/NLR i były pracownik Zutechu stwierdził, że już powstanie tej spółki było celowym działaniem w celu pozbycia się pracowników, ponieważ wydzielono ją z Fabryki Samochodów Osobowych nie dając jednocześnie żadnego kapitału. Podkreślił że w procederze oszukiwania pracowników wzięli udział również szefowie działających w zakładzie związków zawodowych.
Zbigniew Kaźmierczak działacz PPP i były pracownik FSO stwierdził, że zarobki tamtejszych szefów związków sięgały nawet 15 tysięcy złotych. Pomimo że biurokraci ci oszukali pracowników, dziś sprawują wysokie funkcje w strukturach regionalnych OPZZ i "Solidarności". Powiedział że w wyniku braku ich działań z ponad 12 tysięcy pracowników do dzisiaj pracuje jedynie około 2,5 tys., a zakład zamieniono w montownię, która rozmontowywuje samochody, aby później w częściach wysyłać je na Ukrainę.
Krzysztof Łabądź z "Sierpnia`80" stwierdził, że Komitet będzie bronił wszystkich pracowników którzy nie otrzymują należnych im pieniędzy i że międzyzakładowa solidarność jest bardzo istotna. Zwrócił się także do ministra Zbigniewa Ziobro, aby wreszcie zajął się sprawą oszukiwania pracowników.
Przedstawiciele protestujących udali się do ministerstwa, gdzie spotkali się z wiceministrem. Wręczyli mu petycję w której domagają się zdecydowanych działań. Wiceminister zapewnił, że zajmie się sprawą oraz że zainteresuje prokuraturę rzekomą niegospodarnością zarządu FSO.
Po demonstracji zebrani podzielili się na grupy i udali się z petycjami do wszystkich 19 biur poselskich warszawskich posłów.
Piotr Ciszewski
Patryk Kisling
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?