Mieszkańcy Peru, Kostaryki i Gwatemali zorganizowali protesty przeciwko porozumieniom o wolnym handlu (FTA) ze Stanami Zjednoczonymi.
W stolicy Peru Limie kilka tysięcy osób pikietowało przed siedzibą peruwiańskiego parlamentu, domagając się odrzucenia umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Parlamentarzystów, którzy popierają przystąpienie Peru do FTA nazwali zdrajcami. Demonstracja była również znakiem ostrzegawczym dla prezydenta-elekta Alana Garcíi, który w czasie kampanii wyborczej zapowiadał, że umowa o wolnym handlu - po ewentualnym przyjęciu przez peruwiański parlament - zostanie poddana gruntownej analizie.
W Gwatemali rolnicy niezadowoleni z wejścia w życie z początkiem tego miesiąca umowy FTA ze Stanami Zjednoczonymi okupowali przez trzy dni sześć państwowych przedsiębiorstw rolnych położonych na północy i wschodzie kraju.
Komitet Jedności Rolniczej, zrzeszającej głównie małych i średnich producentów żywności, obawia się, że w wyniku wejścia w życie FTA znacznemu pogorszeniu ulegnie sytuacja rolników. Od początku lipca, subsydiowana żywność amerykańska może być sprowadzana do Gwatemali bez konieczności płacenia ceł i podatków.
Rolnicy wskazują także na brak odpowiednich przepisów prawnych zapewniających im rekomensaty za straty poniesione w wyniku otwarcia granic na amerykańską żywność.
Z kolei w Kostaryce przewodniczący jednej z central związkowych Fabio Chavez zapewnił, że związki zawodowe zrobią wszystko, by zahamować wejście w życie porozumienia o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem decydujący głos w tej sprawie musi należeć do społeczeństwa i umowa FTA powinna zostać ratyfikowana w drodze ogólnonarodowego referendum. Chavez stwierdził również, że umowa negatywnie wpłynie na życie obywateli kraju.
Kostaryka otworzy swoje granice na amerykańskie produkty, pozwoli także ponadnarodowym korporacjom sprywatyzować pozostający jeszcze w rękach państwa majątek. W ten sposób - zdaniem Chaveza - wstrzymane zostaną mechanizmy zapewniające równomierny rozwój kraju.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).
1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.
2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.
2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.
2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.