Tu są Stany Zjednoczone, kiedy zażądam, mów po angielsku - taki napis powiesił jeden z restauratorów w Filadelfii. Ten napis wzbudził kontrowersję na poziomie narodowym. Komisja praw człowieka w Filadelfii złożyła skargę na właściciela restauracji. Skarga opiera się na dwóch przesłanakach prawnych, jedna z nich mówi o odmówieniu wykonania usługi z powodu narodowości klienta oraz spowodowanie dyskomfortu psychicznego u klientów posługujących się innym językiem niż angielski. Jest to jawne pogwałcenie praw imigrantów - stwierdził Rachel Lawton, przewodnicząca komisji.
Podczas gdy sprawa toczy się w sądzie, ok 50 osób pochodzenia latynoskiego pikietowało restaurację w koszulkach z zamówieniami w języku hiszpańskim. Nie zamierzamy zmieniać języka w tym kraju, nie oczekujemy też aby inni uczyli się hiszpańskiego, tylko żądamy więcej szacunku - powiedział jeden z protestujących, Andrés Mojica. Adwokat, Gilberto García, dodał, że prawo stanowi, o tym że nie można publicznie dyskryminować klientów ze względu na ich narodowość, rasę czy preferencje seksualne. Dlatego też - jego zdaniem - taka wywieszka jest pogwałceniem prawa.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.