Niemcy: Obchody 50. rocznicy śmierci Brechta
[2006-08-14 21:30:06]
Do 3 września w stolicy Niemiec odbędzie się 80 przedstawień, spotkań i odczytów poświęconych temu najwybitniejszemu niemieckiemu dramaturgowi. Gościnne występy zapowiedziały teatry z Włoch, Węgier, Hiszpanii, Francji i Japonii. Podczas zakończonej w niedzielę po północy gali w Berliner Ensemble niemieccy aktorzy i piosenkarze zaprezentowali najbardziej znane utwory z twórczości Brechta. Wystąpili m.in. Gisela May, Katharina Thalbach, Milva, siostry Alice i Ellen Kessler oraz George Tabori. Brecht wraz z żoną Helene Weigel byli twórcami powstałego w 1949 r. Berliner Ensemble. W znajdującym się nieopodal teatrze Admiralspalast odbyła się dzień wcześniej premiera "Opery za 3 grosze" w reżyserii Klausa Marii Brandauera. Jedną z gwiazd tego przedstawienia jest punkowy piosenkarz Campino z grupy "Die Toten Hosen". Entuzjastycznie przyjęta prapremiera opery odbyła się 31 sierpnia 1928 r. w berlińskim Theater am Schiffbauerdamm. Urodzony w 1898 r. Augsburgu dramaturg rozpoczynał karierę w latach 1924-26 w Berlinie u boku Maxa Reinhardta. Po dojściu do władzy Hitlera w 1933 r. emigrował z Niemiec - do Skandynawii, ZSRR, a następnie do USA, gdzie groziły mu represje, gdyż amerykańskie służby bezpieczeństwa uznały go za podejrzanego o spiskowanie przeciwko Ameryce. Po wojnie powrócił do NRD. Był członkiem wschodnioniemieckiej Akademii Nauk. Popierał ruch komunistyczny. Zarzucano mu, że podczas berlińskiego powstania w 1953 r. nie stanął bardziej zdecydowanie po stronie robotników, choć napisał wówczas krytyczny wobec władz wiersz. Brecht był twórcą "teatru epickiego", który przeciwstawiał tradycyjnemu teatrowi dramatycznemu. Według jego koncepcji teatr miał przekonywać i wychowywać, a nie wciągać widza w akcję. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 kwietnia:
1921 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę o zerwaniu stosunków z KPRP i zwalczaniu komunistów w ruchu związkowym.
1947 - Założono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” .
1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).
1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.
2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.
2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.
2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.
?