Sobieszewo: Konferencja o pracy i polityce

[2006-08-23 00:34:40]

17 sierpnia w Gdańsku Sobieszewie odbyła się konferencja z udziałem Młodych Socjalistów i stypendystów Fundacji im. Róży Luksemburg. Składała się ona z dwóch paneli. Pierwszy był poświęcony polskiemu rynkowi pracy, a drugi polskiej scenie politycznej. Uczestnicy warsztatu starali się przeanalizować skutki transformacji ustrojowej, zarazem porównując sytuację Polski z innymi krajami Unii Europejskiej.

W pierwszym panelu głos zabrali Piotr Szumlewicz, Teresa Święćkowska i Adrian Zandberg. Szumlewicz opisał sytuację na polskim rynku pracy, wskazując, że Polska ma najgorsze wskaźniki zatrudnienia w UE: najwyższe bezrobocie, tak ogółem, jak i wśród ludzi młodych oraz największe bezrobocie długoterminowe. Ponadto najczęściej pracodawcy nie wypłacają wynagrodzeń na czas, a kary dla pracodawców łamiących kodeks pracy są najniższe.

Święckowska mówiła o wzroście znaczenia elastycznych form zatrudnienia w naszym kraju i wiążących się z nim osłabieniu pozycji pracowników. W ostatnich latach w Polsce coraz mniej pracowników zatrudnianych jest na czas nieokreślony, co przyczynia się do osłabienia świata pracy.

Zandberg mówił o protestach społecznych w Polsce, których, mimo fatalnej sytuacji pracowników, z roku na rok jest coraz mniej. Zandberg pokazał, w jaki sposób neoliberalizm kanalizuje niezadowolenie społeczne i podtrzymuje stan społecznej apatii.

Po wystąpieniach panelistów głos zabrali stypendyści (między innymi z Niemiec, Rosji i Estonii), którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, dziwiąc się zarazem, że sytuacja w Polsce jest aż tak tragiczna.

Drugi panel tyczył się polskiej sceny politycznej. Dyskusja była w znacznej mierze kontynuacją pierwszego panelu, ponieważ neoliberalnemu zwrotowi w polskiej gospodarce towarzyszył zwrot na prawo w polskiej polityce. O tym mówił Daniel Kryś, który opisał układ sił politycznych w Polsce. Pokazał on, że ewolucja polskiej polityki doprowadziła do wyparcia z debaty publicznej treści i poglądów lewicowych, a scena polityczna została zawłaszczona przez Platformę Obywatelską oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Jako druga głos zabrała Barbara Bizoń, która przedstawiła rozległą mapę skrajnej prawicy w Polsce. Po ostatnich wyborach wzrosło znaczenie i siła faszyzującej prawicy, która trafiła do parlamentu i mediów. Siły polityczne prawicowych ekstremistów, które do niedawna sytuowały się poza debatą publiczną, dzisiaj organizują konferencje w Sejmie, a ich przedstawiciele są zapraszani do telewizji.

Wreszcie Bartosz Machalica scharakteryzował sytuację na polskiej lewicy. Opisał on dokonujący się o od kilku lat skręt na prawo środowisk związanych z SLD, jak też scharakteryzował organizacje, które chcą tworzyć alternatywną względem SLD i SdPl lewicę. W tym kontekście mówił on między innymi o Polskiej Partii Pracy i Komitecie Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników.

Po panelu nastąpiła dyskusja, w których goście z zagranicy zadali wiele pytań, szczególnie na temat Młodych Socjalistów i wzrostu znaczenia skrajnej prawicy.

Piotr Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 kwietnia:

1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.

1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.

1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.

1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.

2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku