Warszawa: Konferencja "Bitwa o pamięć"

[2006-09-17 16:31:03]

21 września (czwartek) o godzinie 17.00 w siedzibie OPZZ, w Sali im. Józefa Wiadernego (II piętro), ul. Kopernika 36/40 w Warszawie. w ramach projektu "Ziemia na lewo" odbędzie się konferencja poświęcona przywracaniu dobrego imienia tradycjom lewicy. Konferencję współorganizują "Forum Klubowe", Stowarzyszenie "Starówka" i Komitet Obrony Pomnika Ludwika Waryńskiego w Warszawie.

W debacie, do której dojdzie w przededniu 150. rocznicy urodzin Ludwika Waryńskiego, wezmą udział osoby zaangażowane w obronę tradycji i miejsc pamięci lewicy; przedstawiciele inicjatyw obywatelskich, stowarzyszeń, ugrupowań politycznych. W dyskusji wystąpią m.in.: Piotr Ciszewski, prof. Krzysztof Dunin-Wąsowicz, Marian Indelak, dr Łukasz Jastrząb, prof. Ryszard Nazarewicz, Paweł Pawlak, Piotr Skura, prof. Andrzej Werblan, Olimpia Zaborska oraz Piotr Zawrotniak. Debatę poprowadzi: red. Leszek Lachowiecki

Patronat medialny nad debatą objęły lewica.pl oraz "Nowy Tygodnik Popularny".

Z okazji konferencji jej organizatorzy wydali oświadczenie zaatytułowanew Przełamiemy monopol prawicy na historię! którym czytamy: Na murze warszawskiej Cytadeli sąsiadują tablice upamiętniające powieszonych przywódców powstania styczniowego i działaczy partii Proletariat. Dziś ceni się jedynie bohaterów sprawy narodowej, wymazując z pamięci tych, którzy walczyli o ideały społeczne.

Organizatorzy konferencji podkreślają, że rządząca Polską partia zapowiada dekomunizację nie tylko ludzi, ale także symboli w związku z czym bardzo realna jest groźba przepisywania podręczników do historii, niszczenia miejsc pamięci lewicy, zmian nazw placów, ulic i instytucji.

W przededniu 150 rocznicy urodzin Ludwika Waryńskiego mówimy: dość! Dość pomiatania historią i tradycjami polskiego ruchu robotniczego. Dość poniżania i deptania godności tych, którym walka o wolną i niepodległą Polskę nie wystarczała i dlatego walczyli także o Polskę sprawiedliwą, ludową, wolną od feudalnego i kapitalistycznego ucisku - dodają organizatorzy konferencji.

W oświadczeniu wezwano ponadto do stworzenia szerokiego frontu społecznego, którego celem byłoby obrona tradycji i symboli lewicy.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku