Sekcja KPiORP ds. kobiet: Oświadczenie w sprawie urlopów macierzyńskich

[2006-09-18 20:15:06]

W związku z dyskusją na temat urlopów macierzyńskich, która rozgorzała w Parlamencie i poza nim, sekcja KPiORP do spraw kobiet wydała oświadczenie, w którym zajmuje stanowisko w tej sprawie i przedstawia własne projekty rozwiązania kwestii ochrony praw kobiet, w tym matek, na rynku pracy.

Nowy parlament podjął dyskusje nad zmianami Kodeksu Pracy w kwestii urlopów macierzyńskich. Zaproponowano kilka projektów, ostatecznie do prac w podkomisjach sejmowych skierowano projekt zakładający wydłużenie urlopów macierzyńskich z 16 do 18 tygodni oraz objęcie matek rocznym okresem ochronnym po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Projekt, okrojony z rocznego okresu ochronnego, został przyjęty przez sejmową Komisję Nadzwyczajną ds. Zmian w Kodyfikacjach - czytamy w oświaczeniu.

Autorki i autorzy pisma podkreślają, że projekt spotkał się od początku z dużym sprzeciwem części środowisk kobiecych oraz organizacji pracodawców. Między innymi z tego powodu zrezygnowano z pozostałych projektów.

Sekcja KPiORP d/s kobiet dodaje, że apele środowisk kobiecych do kolejnych rządów w kwestiach ochrony praw kobiet nigdy nie skutkowały więc zmiana stanowiska rządu wynika z presji ze strony pracodawców.

Zdaniem sekcji wbrew temu, co twierdzą organizacje pracodawców, nie każda ochrona zmniejsza szanse kobiet na rynku pracy. W oświadczeniu jest mowa o tym, że socjalne zabezpieczenie matek wcale nie musi wiązać się z konserwatywną ideologią rodziny, co z kolei twierdzi rząd. Zdaniem KPiORP równouprawnienie kobiet i mężczyzn w rodzinie oraz ochrona rodziców na rynku pracy są możliwe i dadzą się ze sobą pogodzić.

Oświadczenie w całości znajduje się tutaj.

Katarzyna Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku