Czechy: W Jincach przeciwko tarczy antyrakietowej

[2007-02-03 23:49:45]

W Jincach na Příbramsku odbył się w sobotę protest przeciwko budowie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Wzięło w nim udział około 300 osób, w tym burmistrz miasteczka - Josef Hála.

Jince na Příbramsku to małe miasteczko, nieopodal którego - w bazie wojskowej Brdy - Amerykanie chcą zainstalować bazę radarową, stanowiącą element tarczy antyrakietowej. Mieszkańcy Jinców i okolicznych wiosek nie chcą zgodzić się na to przedsięwzięcie, ponieważ obawiają się o swoje bezpieczeństwo, a także nie chcą zgodzić się na ograniczenia swobód obywatelskich (między innymi swobodnego przemieszczania się), które towarzyszyłyby powstaniu bazy.

W trakcie protestu zbierano podpisy przeciwko budowie bazy radarowej. Zainicjowana w miniony poniedziałek, podczas stołecznej demonstracji, akcja zbierania podpisów uzyskała już poparcie ponad 10 tysięcy osób. Działacze społecznego komitetu sprzeciwiającego się budowie bazy radarowej zapowiadają, że będą organizowali podobne demonstracje w kolejnych czeskich miastach.

Przeciwko budowie tarczy antyrakietowej opowiadają się liczne organizacje antywojenne, kombatanckie, feministyczne, ekologiczne, studenckie, lewicowe, a także dwie partie czeskiej opozycji - Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSČM) oraz Czeska Partia Socjaldemokratyczna (ČSSD). Hasłem przewodnim przeciwników tarczy jest stwierdzenie: "Dla pokoju i bezpieczeństwa należy rozbrajać, a nie zbroić".

Zaangażowania Republiki Czeskiej w projekt amerykańskiej tarczy antyrakietowej chcą rządzące krajem partie prawicowe - ODS i KDU/ČSL. Poparcia nie wykluczają także koalicyjni Zieloni (SZ), ale stawiają warunek - tarcza musi być elementem koncepcji obronnej NATO.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku