Równość czy obiektywizm?
[2002-10-20 05:30:41]
Swoją działalność Remuszko rozpoczął od wysłania listu otwartego do 10 osób, piastujących najważniejsze funkcje w państwie (prezydent, premier, marszałkowie obu izb parlamentu, szefowie SN, TK, NIK, NBP, KRRiTV, rzecznik PO). Podobne listy otrzymali też przewodniczący wszystkich klubów parlamentarnych. W liście Remuszki wielokrotnie powraca problem "równości", choć nigdzie nie jest wyjaśnione, co dokładnie miałaby ona oznaczać w tym konkretnym przypadku. Remuszko nie chce przesądzać, czy wejście Polski do UE będzie konieczne, pożyteczne, szkodliwe czy obojętne dla naszego kraju, ale pragnie uzdrowić debatę na jego temat. Zwraca uwagę, że w mediach dominuje prounijna propaganda, a eurosceptycy, w sposób graniczący z cenzurą, nie są dopuszczani do głosu. Remuszko zauważa, że zdecydowanie więcej osób opowiada się za integracją niż przeciwko niej. Sądzi jednak, że wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Dlatego - argumentuje - tym bardziej potrzebna jest obiektywna informacja i swobodny spór między obydwiema stronami. Informacje o powstającym Stowarzyszeniu Remuszko opublikował w formie płatnego ogłoszenia na łamach prawicowego, sympatyzującego z PiS, miesięcznika "Nowe Państwo" oraz w dzienniku "Życie", powiązanym obecnie personalnie i kapitałowo ze środowiskami bliskimi PO. Stanisław Remuszko był dziennikarzem "Gazety Wyborczej" w pierwszej fazie jej działania. Zawiedziony ewolucją linii dziennika odszedł z niego, by po paru latach opublikować bardzo krytyczną książkę na jego temat. Pisał w niej m.in., że kierownictwo spółki Agora przywłaszczyło sobie kapitał zaufania publicznego, który po rynkowym sukcesie "Wyborczej" przekształcił się w znacznie bardziej wymierny kapitał finansowy. Remuszko przewidział przemilczenie publikacji książki - wprawdzie agencja PAP nadała depeszę na jej temat, ale spośród dużych mediów tylko "Trybuna" dała krótką wzmiankę. W 2000 roku Remuszko postulował objęcie lustracją dziennikarzy mediów niepublicznych. Kilka miesięcy temu wygrał proces z redakcją "Nowego Państwa", którą oskarżył o ocenzurowanie tekstu. Poszło o wycięcie akapitu z postulatem obligatoryjnego przeprowadzania referendum, jeśli opowie się za nim 5 proc. wyborców. Sąd uznał winę redakcji, nakazał opublikowanie pominiętego fragmentu oraz wypłatę odszkodowania w wysokości 4 tys. zł (Remuszko domagał się 10 tys.). Zobacz w Internecie: Stowarzyszenie "Równy Dostęp" |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 kwietnia:
1921 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę o zerwaniu stosunków z KPRP i zwalczaniu komunistów w ruchu związkowym.
1947 - Założono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” .
1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).
1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.
2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.
2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.
2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.
?