Po tym jak duńskie związki zawodowe powiedziały, że ich członkowie nie będą brać udziału w rozbiórce budynku centrum społecznego Ungdomshuset w Kopenhadze, jego właściciele zatrudnili do tej pracy polskich pracowników sezonowych.
Polscy robotnicy pracują pod ochroną znacznych sił policyjnych. Działacze lewicowi i anarchistyczni próbowali dotrzeć do nich z napisanymi po polsku ulotkami, zostali jednak zatrzymani przez policję.
Ungdomshuset był budynkiem od lat 80 zajmowanym przez alternatywne centrum społeczne. Pustostan został wyremontowany przez jego lokatorów i odbywały się w nim liczne spotkania, koncerty oraz wykłady.
Na początku marca lokatorzy zostali usunięci przez władze Kopenhagi, co spowodowało liczne demonstracje organizacji lewicowych i anarchistycznych oraz starcia z policją.
W budynku, w którym znajdowało się centrum w roku 1910 odbył się Zjazd Kobiet Socjalistek, na którym ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.
1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.
1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.
1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.
1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.
1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów