Pogorszyła się sytuacja osób homoseksualnych
[2007-04-07 22:07:57]
Autorzy raportu szacują, że w Polsce mieszka około 2 mln osób homoseksualnych, z czego prawie 3 proc. (57 tys.) wychowuje dzieci. Z raportu wynika, że sytuacja osób homoseksualnych w ciągu ostatnich dwóch lat pogorszyła się. Ujawniając swoją orientację seksualną sąsiadom, w pracy czy w szkole geje i lesbijki często doświadczają przemocy fizycznej lub psychicznej. Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że 42 proc. z nich w ciągu ostatnich dwóch lat kilkakrotnie doświadczyło przemocy fizycznej. Ponad 67 proc. ankietowanych co najmniej raz było potrącanych, szarpanych, uderzanych albo kopanych. Aż 70 proc. badanych przyznało, że od 2005 roku kilkakrotnie stosowano wobec nich przemoc psychiczną. Osobom homoseksualnym zdarzają się też zwolnienia z pracy i problemy z awansem lub zatrudnieniem. Ponad 34 proc. ankietowanych stwierdziło, że przyznanie się do odmiennej orientacji seksualnej w miejscu pracy naraziłoby je na dyskryminację. 78 proc. badanych obawiało się przyznać do homoseksualizmu przed nauczycielami. Autorzy raportu twierdzą, że jednym z powodów dyskryminacji jest społeczne przyzwolenie ze strony polityków i niektórych hierarchów Kościoła katolickiego. Politycy i księża często używają obraźliwych słów wobec osób homoseksualnych, porównując ich do przestępców lub pedofilów. W raporcie opisano również prezentację problematyki homoseksualizmu w mediach. Zdaniem twórców raportu najbardziej przyjazna dla osób bi- i homoseksualnych jest Gazeta Wyborcza. Najbardziej niechętne wobec nich były artykuły publikowane w "Naszym Dzienniku" i nieistniejącym już tygodniku "Ozon'. Badanie zamieszczone w raporcie "Sytuacja społeczna osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce" przeprowadzono pod koniec 2006 r. na grupie tysiąca osób bi- i homoseksualnych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
26 kwietnia:
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".
1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.
1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.
1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.
1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.
1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.
1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.
1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.
1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.
2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.
2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.
?