Turcja: Trwa polityczny impas
[2007-05-13 16:03:35]
![]() Kandydatem rządzącego ugrupowania na prezydenta jest nadal minister spraw zagranicznych Abdullah Gül (na zdjęciu), który w piątek ogłosił - wbrew wcześniejszym deklaracjom, iż rezygnuje z ubiegania się o prezydenturę - że został nakłoniony do startowania po raz kolejny w wyborach. Przed tygodniem Gül po raz drugi nie został wybrany przez parlament na urząd prezydenta, ponieważ opozycja z Republikańskiej Partii Ludowej (Cumhuriyet Halk Partisi) opuściła salę obrad, zrywając w ten sposób kworum. Politycy Partii Sprawiedliwości i Rozwoju zgłosili jednak projekt ustawy zmieniającej zasady wyboru prezydenta. W myśl propozycji AKP, turecki prezydent byłby wybierany w dwu rundach wyborów powszechnych na pięcioletnią kadencję. Każdy prezydent mógłby też raz ubiegać się reelekcję. Obecnie natomiast w Turcji prezydenta wybiera parlament na siedmioletnią kadencję, a ponowne ubieganie się o prezydenturę jest zabronione. O losach ustawy zmieniającej zasady wyboru głowy państwa zadecyduje odchodzący niebawem z urzędu prezydent Ahmet Necdet Sezer, który może ją albo podpisać, albo przekazać do ponownego rozpatrzenia w parlamencie. Jeśli parlament przyjąłby ustawę po raz drugi, prezydent mógłby ją albo podpisać, albo zarządzić ogólnokrajowe referendum, którego wyniki ostatecznie zadecydowałyby o zmianie prawa. Odesłanie ustawy do parlamentu jest prawdopodobne, ponieważ politycy Republikańskiej Partii Ludowej uważają, że parlament nie powinien dokonywać tak znaczących zmian ustrojowych na dwa miesiące przed nowymi wyborami parlamentarnymi. Kwestia wyboru nowego prezydenta kraju wywołuje liczne protesty społeczne. Turcy obawiają się, że wybór polityka Partii Sprawiedliwości i Rozwoju na urząd prezydencki może zagrozić świeckości kraju. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
24 kwietnia:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.
?