Indie protestują przeciwko patentowaniu jogi

[2007-05-31 17:48:55]

Indyjskie Ministerstwo Zdrowia zwróciło się z oficjalnym zapytaniem do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych USA. Zapytanie ma związek z procederem patentowania przez amerykański urząd tradycyjnych pozycji jogi oraz przyznawaniem im znaków towarowych.

O sprawie poinformował dziennik "The Times of India". Według cytowanego przez tę gazetę urzędnika indyjskiego Ministerstwa Zdrowia takie działanie jest śmieszne, ponieważ nie można opatentować pozycji jogi jedynie dlatego, że "według kogoś czymś się różni".

Ponadto według Ministerstwa Zdrowia amerykańskie urzędy nie mają prawa patentować wiedzy, tzn. systemu medytacji jogi, która powstała i była od wielu wieków udoskonalana z pokolenia na pokolenie przez Hindusów. Dlatego wkrótce indyjskie władze wyślą list protestacyjny do amerykańskiego sekretarza ds. handlu w tej sprawie.

Patentowanie konkretnych pozycji medytacyjnych systemu jogi przez amerykańskie urzędy patentowe może prowadzić do kuriozalnej sytuacji, w której np. indyjska firma chcąca wydać nowy album z pozycjami jogi w swoim kraju będzie potrzebowała zgody amerykańskiego urzędu patentowego. Zgodę taką otrzymuje się zwykle za odpowiednią opłatą.

Szymon Andrzejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku