SLD zaskarży do TK ustawę o zarządzaniu kryzysowym
[2007-07-18 02:49:23]
Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego SLD Ryszard Kalisz oświadczył na konferencji prasowej, że SLD zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zarządzaniu kryzysowym. Według posłów Sojuszu część ustawy budzi zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją.
Wskazują oni, że ustawa zezwala na wprowadzenie nadzwyczajnych środków ochrony państwa, takich jak militaryzacja, czy wprowadzenie oddziałów wojska, w przypadku "zerwania lub znacznego naruszenia więzów społecznych". W opinii posłów SLD ustawa umożliwiłaby użycie środków nadzwyczajnych przeciwko wszelkim grupom protestującym przeciwko rządowi, jak np. związkom zawodowym.
Wiceprzewodniczący Klubu przypomniał, że w Konstytucji funkcjonują już stany nadzwyczajne: stan wyjątkowy, stan wojny i stan klęski żywiołowej. Jego zdaniem nowe regulacje dotyczyłyby sytuacji, które nie pretendują do zarządzenia stanu nadzwyczajnego, a ich wprowadzenie byłoby instrumentem rządu przeciwko jego oponentom. Zdaniem Kalisza tego typu ustawa powinna odnosić się jedynie do zagrożeń zewnętrznych względem społeczeństwa, czyli na przykład do groźby terroryzmu.
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.