Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie tygodniowym przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jej celem jest stworzenie sytuacji, w której skazany będzie odbywać karę pozbawienia wolności w warunkach krótkotrwałej izolacji, tylko w dwa, następujące po sobie dni w tygodniu.
Według Ministerstwa Sprawiedliwości ustawa przyniesie zmniejszenie liczby osadzonych w zakładach karnych, wpłynie na redukcję szkodliwych dla osadzonego skutków długotrwałej izolacji takich jak utrata pracy, mieszkania, rozpad rodziny.
Na zmianach ma zaoszczędzić Skarb Państwa, ministerstwo chce także, aby skazani ponosili część kosztów swojego pobytu w zakładzie penitencjarnym.
Nowy tryb odbywania kary miałby dotyczyć trzech rodzajów skazanych. Po pierwsze byłyby to osoby, wobec których sąd orzekł karę pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Po drugie osoby, które otrzymały karę do roku pozbawienia wolności, ale odbyły już połowę kary. Po trzecie skazani na zastępcze kary pozbawienia wolności w przypadku przestępstw i przestępstw skarbowych. Ustawa przewiduje szereg wyłączeń z tych zasad w przypadku groźnych przestępców.
Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla że planowane rozwiązania są realizacją tzw. Zasad Tokijskich, czyli Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 14 grudnia 1990 roku. Ich celem racjonalizacja polityki wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, mając na względzie przestrzeganie praw człowieka i społeczne poczucie sprawiedliwości.
Resort sprawiedliwości nie kryje, że proponowane rozwiązania są wzorowane na angielskich i walijskich, gdzie podobną instytucję "Intermitent Custody" wprowadzono pilotażowo już w 2003 roku.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.